Opomíjená divizna podpoří imunitní systém. Zatočí s chřipkou i oparem

Divizna je rostlina rozšířená téměř po celém světě čítající přes 200 druhů. Zaujme svou mohutností, výškou a žlutými květy (ve většině případů). Málokdo by však této fascinující rostlině hádal tak pestrou paletu léčivých účinků. Zejména Divizna malokvětá, hojně zastoupená i v našich zeměpisných šířkách, pomáhá v boji proti mnoha nemocem.

Respirační nemoci, chřipka, ale i kožní infekce

Po staletí byly listy a květy divizny používány při léčbě různorodých onemocnění – kašel, bronchitida, astma, zácpa, migréna, dna. Dětským lékařům se olej z divizny osvědčil také při lehčích ušních infekcích spojených s nachlazením a chřipkou. A i dnes přírodní léčitelé diviznu při respiračních onemocněních s úspěchem doporučují, můžete ji vyzkoušet dokonce i při zánětu trojklanného nervu. 

Laboratorní studie navíc prokázaly, že divizna pomáhá v boji proti virovým onemocněním jako je chřipka nebo opar. Listy divizny působí také proti bakteriím E.coli (infekce močových cest a průjmy), Klebsiella pneumoniae (pneumonie, infekce močových cest) a tzv. zlatému stafylokokovi (infekce kůže a měkkých tkání). Divizna je tedy zázračnou bylinou s širokým spektrem léčebného záběru.

Foto: Shutterstock

Jak si z divizny připravit lék? Čaj nebo olejíček

Čaj z divizny, který může pomoci při výše zmíněných nemocech, si velmi snadno můžete připravit sami doma. Pár usušených listů vložte do čtvrtlitrového hrnku, zalijte vroucí vodou a nechte 15–30 minut louhovat. Poté přeceďte. Pro lepší chuť klidně dochuťte medem a citronem.

Olejíček slouží jako lék při různorodých kožních onemocnění a ekzémech, ale také bolestech ucha. Studie dokonce prokázala, že při léčbě ušních infekcí u dětí bylinné kapky z divizny účinně snižovaly bolest, přitom byly levnější než antibiotika a nepřinášely s sebou nepříjemné vedlejší účinky. Nicméně bolesti ucha mohou být velmi závažné, takže pokud léčbu diviznovým olejíčkem zvažujete, zkonzultujte svůj záměr nejprve raději s lékařem. Na přípravu oleje si nachystejte suché listy či květy divizny. Ty na sedm až deset dní namočte například do olivového oleje. Po této době je extrakt připraven k použití.

Tak až vás bude příště trápit kašel nebo vyrážka, vyzkoušejte diviznu.   

Foto: Shutterstock, zdroj: healthline.com

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments