Opravdu je voda s citronem takový zázrak, jak nám tvrdí celebrity?

Pravděpodobně už jste o ní slyšeli. Na vodu s citronem v poslední době přísahá každá druhá celebrita (například Beyoncé nebo Jennifer Aniston), která tvrdí, že to je právě tento jednoduchý způsob, co jí pomáhá držet si štíhlou linii a kondici. Okamžitě pak dodávají, že citronová voda je skvělá i pro detoxikaci organismu. Inu, nedalo nám to a podívali jsme se celé problematice na kloub.

Zlepšuje voda s citronem trávení?

Časté zaklínadlo, které o citronové vodě uslyšíte, se pojí s jejím blahodárným vlivem na trávení, což má podle advokátů této diety úžasný dopad na hubnutí. Tělo prý funguje mnohem lépe, a to zejména proto, že citronová voda má podporovat ideální prostředí v žaludku. Vypadá to jako něco, co může být pravdivé, bohužel vědecké důkazy pro takové tvrzení nejsou vůbec žádné. Ba právě naopak, lidské tělo je individuální a má odlišné potřeby. Někomu tak kyselost může způsobovat naopak problémy, které vedou až k nepříjemným křečím v břiše. Ale samozřejmě platí, že pokud vám sklenka teplé vody s citronem po ránu na lačno dělá dobře, klidně v tom pokračujte.

Ideální detoxikace pomocí citronové vody?

Tomuto tvrzení věří až překvapivě mnoho lidí. Ano, v citronech (ale také pomerančích) najdete rostlinný antioxidant, stejně jako spoustu dalších látek, které mají na organismus příznivý vliv. Jenže představa, že svůj organismus dokážete detoxikovat jen a pouze pitím citronové vody, je naprosto zcestná. Pro detoxikaci těla je podle odborníků třeba 500 mg limonenu, což je právě onen rostlinný antioxidant. Jeden litr vody s citronem přitom obsahuje ani ne 100 mg této látky. Možná si teď říkáte, že tedy stačí vypít pět litrů. Ale to v žádném případě nedělejte. Takový přísun vody není zdravý. Další látky obsažené v citronech by se pak mohly postarat o alergické reakce.

Zlepšuje citronová voda absorpci vitamínů?

Ano, to je pravda. Citrusy opravdu pomáhají absorbovat vitamíny a minerály. Například lidé, kteří mají problémy s nedostatkem železa, by měli potraviny bohaté na tuto látku konzumovat v kombinaci s potravinami, které jsou bohaté na vitamín C, jenž právě pomáhá oné vstřebatelnosti ostatních vitaminů. Jak známo, ten však není obsažen pouze v citrusech, ale také v dalším ovoci nebo zelenině. Není tak nutné se omezovat pouze na citron. Lepším řešením pro vás může být správná zeleninová příloha, která k jídlu bude pasovat lépe.

Autor: Lucie Proutková

V mládí jsem často trpěla zdravotními problémy. Lékaři mi moc kloudného neporadili, ale zato předepisovalo jeden lék za druhým. Nakonec jsem se rozhodla poradit si sama zdravějším životním stylem. A ono to vyšlo - tak ráda poradím druhým.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Svoboda Jiří
Svoboda Jiří
2 let

Nedávno se mi stalo, že jem začal bez příčiny chodit častji v noci na záchod (vyčural jsem cca celkem 3 l moči)a začal jsem hubnout za 9 měsícu jsem zhubnul 26kg a to při normální stravě. Cukrovka i nádorové onemocnění bylo vyloučeno. Po roce jsem získal zpět svou váhu, Opět se situace opakuje, kdy začínam častěji chodit v noci na záchod a příčina zatim nikde. Zkuste mi poradit.