Jak zhubnout posledních pět kilo? Finále je nejtěžší, ale jde to

Zhubli jste 10, 15, 20 kilo? Skvělé, ušli jste opravdový kus cesty. Už teď jste dokázali víc, než většina lidí, co znáte. Ale neradujte se předčasně. Ještě máte před sebou pořádnou štreku, dokonce jednu z nejtěžších. Finále, kterým je posledních pět kilogramů k vysněné váze, dá totiž zabrat ze všeho nejvíce. To není výmysl, takové jsou zkušenosti.

Proč je to tak složité? Ona je to v podstatě jednoduchá matematika. Vaše tělo si prostě zvyklo na nový režim, už si připadá mnohem zdravější a rádo by si, navzdory vašemu názoru, nechalo nějakou rezervu na horší časy. Zhubnout posledních pět kilo tak dá mnohem větší práci než těch prvních kilo. Ale nelekejte se. Jde to. Navíc už na sobě umíte máknout, pravděpodobně máte mnohem větší sebevědomí a víte, že něco dokážete.

Zapomeňte na cheat days

V době, kdy jste si zvykali na nový režim, jste si možná čas od času naordinovali tzv. cheat day. Tedy den, kdy jste si dovolili hřešit a dali si k obědu nebo k večeři to, na co jste měli opravdu chuť, bez ohledu na to, jestli to je nebo není zdravé. Pokud se ale blížíte k cílové váze a hubnutí se zpomalilo nebo dokonce úplně zastavilo, na tyto „prasečí dny“ na chvíli zapomeňte. A místo cheat day si naordinujte jednodenní půst. Asi to dá trochu přemáhání, ale vaše váha se pohne směrem dolů a to za to určitě stojí.

Mákněte na sobě

Jistě pravidelně cvičíte už několik měsíců a pohyb se stal vaším každodenním rituálem. Pokud ale tělo nereaguje tak, jak byste si přáli, je třeba trošku přidat. Není potřeba trávit další hodiny ve fitness centru, zvlášť, pokud vás to nebaví. Ale zkuste do svého režimu zařadit novou pohybovou aktivitu, na kterou vaše tělo není zvyklé.

Více pijte, méně se opíjejte

Při hubnutí je důležitý pitný režim. Obyčejná voda zahání pocit hladu. Ne nadarmo se říká, že hlad je převlečená žízeň. Pokud se tedy postaráte o dostatečný přísun tekutin, vaše tělo se na oplátku postará, abyste toho k obědu nespořádali víc než je nutné. Nemluvě o tom, že voda vyplavuje toxiny z těla a vy tak budete mít více energie k tomu, abyste závěrečný boj s nadváhou vyhráli.

Na alkohol ale na nějakou dobu úplně zapomeňte. Jasně, páteční party s přáteli je lákavá. Ale pokud neodoláte holdování alkoholu, radši ji pro tentokrát vynechte. Alkohol  obsahuje spoustu prázdných kalorií, zpomaluje metabolismus a dehydruje organismus. A to jsou věci, které vám snahu zbavit se posledních pár kilo nadváhy rozhodně neulehčí.

Zamyslete se

Ještě více makáte, méně jíte a ne a ne se zbavit posledních kilo? Pak se na chvilku zastavte a zkuste se zamyslet. Opravdu potřebujete ještě zhubnout? Nebo už jste dosáhli svého maxima? Nezřídka se totiž, zejména ženám, stává, že jejich představy o ideální váze jsou nereálné. Zaměřte se proto více než na cifru na váze na svůj vlastní skutečný pocit nebo si změřte hodnoty BMI. Jsou v pořádku? Pak už pravděpodobně hubnout nepotřebujete.

Autor: Lucie Proutková

V mládí jsem často trpěla zdravotními problémy. Lékaři mi moc kloudného neporadili, ale zato předepisovalo jeden lék za druhým. Nakonec jsem se rozhodla poradit si sama zdravějším životním stylem. A ono to vyšlo - tak ráda poradím druhým.