Orchidej je zvláštní. Myslíte, že jí pomáháte, a přitom ji likvidujete. Dejte si na tohle pozor

Orchideje se v posledních letech těší velké oblibě. Přesto, že tato pokojová rostlina není extra náročná na péči, mnoho lidí se dopouští různých chyb, kvůli kterým orchidej uhyne. Jak se o orchideje správně starat a čeho se u nich naopak vyvarovat?

Přímé vs. nepřímé světlo

Většina orchidejí potřebuje jasné, leč nepřímé světlo. Nejideálnějším místem se tak stává parapet orientovaný na východ nebo západ. Pokud orchidej postavíte na přímé slunce, můžete jí spálit listy.

Zalévat, nebo nezalévat?

Vzhledem k jejich tropickému původu orchideje potřebují vlhko, nikoliv však přehnané. V běžných panelákových bytech je velmi suchý vzduch, proto každé dva až tři dny listy orchidejí oroste rozprašovačem s odstátou vodou. Se zaléváním to ale nepřehánějte. Nejčastější chybou vlastníků orchidejí je právě jejich přelití. Nejlépe stav zjistíte tak, že potěžkáte květináč. Pokud se vám jeví těžký, nezalévejte. Pokud lehký, hurá do toho. Nejlepším způsobem je tzv. prolití květináče, ve vaně. Orchideje nesnášejí sedět na podnose plném vody.

Ošemetná hnojiva

Orchideje rozhodně pěstujte v pro ně určeném substrátu a od jara do podzimu je pohnojte speciálním hnojivem určeném pro orchideje.

Často se doporučují různá odzkoušená hnojiva, která ovšem orchidejím spíše ubližují. Jedním z nich je peroxid vodíku. Ano, často působí jako zázračný simulant růstu a pomáhá rostlině bojovat se škůdci, nicméně u orchideje dejte raději přednost něčemu jinému.

Dále se nesnažte zabít dvě mouchy jednou ranou a pohnojit všechny rostliny, které doma máte, univerzálním hnojivem na pokojové rostliny. Orchidej je speciální a potřebuje speciální péči.

Stejně tak si nechte zajít chuť na bylinkovou zálivku. Ač jsou bylinky ve všeobecnosti velmi prospěšné, špatný poměr zvolených bylin může orchideji ublížit. Vyhněte se také často propagovanému popelu.

Foto: Shutterstock

Co orchidejím prospívá?

Orchidejím se daří v mírně kyselé půdě. Proto si můžete s klidným srdcem připravit zálivku z kyseliny citronové. Smíchejte 2 gramy kyseliny citronové a 1 litr vody.

Tip na konec

Ač pro většinu orchidejí platí výše zmíněné rady, raději si při nákupu uschovejte lístek od květiny, ať víte, jaký druh přesně jste si pořídili. Existují výjimečné druhy orchidejí, které potřebují mírně odlišnou péči.

Foto: Shutterstock, zdroj: GardenersWorld, TheSpruce

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments