Ošklivé žluté spáry v koupelně vybělíte jediným tahem. Odhalen skvělý postup

Čistíte koupelnu a nemůžete se za žádnou cenu zbavit zažloutlých spár? Není snadné z nich dostat veškeré nečistoty, a navíc se tvoří stále dokola. Vysoká vlhkost a nedostatečné odvětrávání tomu zrovna nepomáhá.

Bílá svíčka

Velmi snadnou možností, jak udržet spáry čisté, je použití parafínu. Připravte si bílou svíčku, rozlomte ji napůl, a každou spáru důkladně potřete voskem. Můžete přitlačit i silněji, případně spáry nahřát teplým vzduchem. Funguje top jako prevence – plísně a špína nemají šanci se do spár dostat.

Vytvořte si pastu z octa a jedlé sody

Ocet a jedlá soda patří mezi ověřené prostředky, které se dají použít v domácnosti prakticky na cokoliv. Pastu stačí nanést do spár, nechat působit a dočistit starým kartáčkem. Tuto směs ale nepoužívejte na injektážní spárovací hmotu, použitelná je ale bez problémů na silikonovou.

Jedlá soda a kyselina citrónová

Ověřená kombinace, kterou využijete i v kuchyni, se dá vyzkoušet i v tomto případě. Připravte si ½ šálku jedlé sody a 1/3 šálku kyseliny citrónové. Do směsi přidejte trochu teplé vody, naneste na spáry a nechte působit 30 minut.

Amoniak

Na spáry skvěle působí i naředěný amoniak. Při jeho používání ale buďte opatrní a používejte ochranné pomůcky. Vyzkoušet můžete i peroxid vodíku, naředěný s vodou v poměru 1:2. Vhodný způsob nanášení je prostřednictvím rozprašovače. Stačí ho nastříkat na spáry a nechat působit 15 minut. Nakonec opláchněte místo teplou vodou.

Foto: Shutterstock

Zubní pasta

Dokonale spáry vybělíte, když k jejich čištění použijete negelovou zubní pastu. Naneste ji na spárovací hmotu a rozetřete starým zubním kartáčkem. Nakonec očistěte vlhkým hadříkem s kapkou mýdla a utřete dosucha.

Jak znečištění přecházet?  

V péči o koupelnu je důležité omezit vytváření plísní. To zahrnuje pravidelné větrání, zajištění suchého prostředí – otření sprchového koutu a závěsu po koupání a další opatření. Nenechávejte v koupelně vlhké ručníky a osušky. Tím by se měl výskyt plísní a hub omezit.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments