Pravda o cenách potravin v Německu. Proč nám to tají? Čech vše natočil a lidé nestačí zírat

Nákupy za hranicemi se pro Čechy staly už naprostým standardem. Lidé jednoduše zjistili, že v Polsku a Německu jsou potraviny a další položky základní potřeby mnohem levnější a mnohdy navíc kvalitnější. Mnozí si tak kladou oprávněnou otázku, proč by měli dále mastit kapsy nenasytným českým obchodníkům, když si mohou udělat výlet a ještě pořádně ušetřit.

Úplně jiné ceny

Prvnímu místu v nákupní turistice se zcela jistě těší Polsko, ovšem tam by se již brzy mohla situace změnit, protože se chystá zvýšení daně z přidané hodnoty a navíc místní už tam Čechy moc nemusí, jelikož jim vykupují obchody. Někteří se chovají až nepřátelsky, a tak takový nákup nemusí probíhat zrovna bezproblémově.

Alternativou je Německo, u kterého však nedávno televize Nova rozporovala, že se tam za nákupy vyplatí jezdit. Prý už tam zboží podražilo a příliš se to nevyplatí. To se však řadě lidí nezdálo, přičemž jeden z takových podezřívavců se k sousedům vydal situaci zkontrolovat s kamerou v ruce, aby si Češi mohli udělat obrázek na základě skutečnosti.

Na vzniklém videu je k vidění spíše naprostý opak toho, co zde některá média deklarují. Vypadá to, že v Německu se nakupuje výhodněji než kdy dříve. Na videu je patrné, že se tu vyplatí koupit cukrovinky, maso, sýry i mléčné výrobky.

Kupříkladu kilogramové balení skvělého vyzrálého hovězího v německém obchodě koupíte za 15 euro, což je nějakých 360 korun. Pakliže byste po něm sáhli v českém obchodě, přišlo by vás mnohem dráže, možná i na dvojnásobek.

Foto: Shutterstock

Vyplatí se více než kdy jindy

A co teprve takový plátkový sýr. V přepočtu za třicet korun. Že za podobnou cenu koupíte i v Česku? To je otázka, zda v takové kvalitě a navíc zde je to 140gramové balení, zatímco v Česku se mnohdy za sto gramů žádá 40 a více korun.

Samostatnou kapitolou je potom drogerie. Je to pro mnohé velká záhada, ale české obchody se běžné přípravky stále snaží vydávat za něco luxusního a tedy drahého. V Německu si ale na nic nehrají. Velmi oblíbený deodorant Old Spice tu koupíte za 50 korun. V Česku přitom takový stojí dvojnásobek a na danou cenu se nedostane ani v akci.

Do Německa se tedy na nákupy stále vyplatí jezdit. Po velkém zdražení v českých obchodech možná více než kdy dříve. Ano, je to svým způsobem smutné, ale lidem nezbude než takzvaně hlasovat nohama.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Denny
Denny
1 rok

Lidé v Liberci a obecně v příhraničí se tomu co ČT pindala smáli. V TV se báli se porovnat stejné zboží ze stejných řetězců. Pak by to vylezlo ve své nahotě jako “objevné” video v tomto článku. A proto TADY max drobnosti TAM vše ostatní.