Ostropestřec by v jídelníčku neměl chybět – zjistěte proč

Přichází jaro a všude se mluví a píše o tom, jak bychom se měli detoxikovat, co jíst a co pít, aby naše orgány byly čisté a kypěly zdravím. Očistit se potřebují i naše játra. A to nejen na jaře, ale po celý rok. Měly bychom na ně myslet každým dnem, jsou přece důležitým orgánem našeho těla. Abyste nemuseli držet všemožné očistné kůry, stačí zařadit do svého jídelníčku bylinu, která bude pomáhat nejen vašim játrům, ale i žlučníku – ostropestřec.

Co je ostropestřec mariánský?

Ostropestřec mariánský je bylina, někdy jednoletá, jindy dvouletá. Záleží na tom, jaký druh si vyberete. Pokud ale nepatříte mezi zapálené zahradníky a bylinkáře, kteří dávají přednost čerstvým a vlastnoručně vypěstovaným bylinám, nemusí vás to vůbec trápit. Ostropestřec se dá velmi dobře sehnat i v podobě suchých semen, někdy nadrcených, a to v lékárnách a specializovaných obchodech se zdravou výživou.

Jak ostropestřec užívat?

Ostropestřec nemá nijak výraznou chuť. Jeho semínka můžete koupit již nadrcená či namletá, nebo si ho doma nadrtit sami. Někteří se drcením vůbec nezdržují. Jednoduše po ránu sní lžičku semínek a ta rozmělní přímo v ústech zuby a slinami. Ostropestřec má totiž nejlepší účinky, když se konzumuje za studena.

Pokud si nejste jisti, že byste zvládli takto ostropestřec rozkousat a spolknout, můžete si ho přidat do jogurtu, smoothie, nebo ovesné kaše. Do té si ho ale zamíchejte až před servírováním, až trochu zchladne. Z této prospěšné byliny si můžete udělat i čaj, ale pak je potřeba si uvědomit, že část účinných látek se horkou vodou ničí.

Jak ostropestřec prospívá našemu tělu?

Ostropestřec mariánský je v první řadě skvělá prevence proti tučnění jater. Pokud jste prodělali zánět jater a nyní se potýkáte s jeho následky, rovněž byste ho měli zařadit do svého jídelníčku. Tato bylina pomáhá při celkové detoxikaci, ale také proti žlučovým kamenům a celkovému zlepšení funkce žlučníku. Dobrým pomocníkem je i při depresích.

Autor: Sabina Huřťáková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments