Liposukce – kdy je vhodné ji podstoupit a kolik tuku je možné odsát?

Co vede ke zvážení situace, zda podstoupit liposukci? Kdy je vhodné tento zákrok absolvovat? Jaká opatření je nutné dodržet a čeho se naopak vyvarovat?

Pokud si zoufáte a nevíte rady s problémovou partií a přemýšlíte o liposukci, která v některých případech může být takřka jediným možným řešením, je však vědět o tomto zákroku více. Účelem liposukce je zlepšení tělesné kontury, změna tělesných proporcí, zlepšení vzhledu i sebevědomí.

Liposukce je technikou, díky které se odstraňuje nadbytečná tuková tkáň pod kůží. Tuková tkáň se rozruší a pomocí kanyly se odsává. Podkožní tuk je odsáván z malých incizí, přičemž vznikají drobné tunely po odsátém tuku. Při správném provedení tunely vytvoří hustou síť, která ve výsledku způsobí plošné a rovnoměrné ztenčení podkožní tukové vrstvy. V následném procesu hojení se kůže nad ošetřenou oblastí zmenšuje a tím dochází k požadované tvarové změně.

Pro koho je liposukce vhodná?

Nejčastějšími důvody, které vedou k myšlenkám ohledně podstoupení liposukce, jsou silná stehna, tuk kolem kyčlí, široké boky, tuk na břiše či pažích apod. Liposukce rozhodně není metodou, jak celkově zhubnout a mít „přes noc“ postavu modelky. Rovněž tak i štíhlé ženy mohou řešit otázku ohledně liposukce, neboť je může trápit ukládání tukových buněk v místech, která nejdou ani striktní úpravou jídelníčku a pravidelnou fyzickou aktivitou shodit. V tomto případě je liposukce též řešením.

Samotnému rozhodnutí, zda podstoupit liposukci, předchází konzultace s odborníkem, tj. plastickým chirurgem. Zda půjde o celkovou či jen lokální anestezii, to záleží na rozsahu daného zákroku. Vše záleží na individuálním posouzení odborníka.

Jak je to s množstvím odsátého tuku?

Je třeba počítat s tím, že jeden zákrok rozhodně nemůže vyřešit všechny problematické partie. Odsátí většího množství tuku by mohlo způsobit vážné komplikace vedoucí ke ztrátě krve či tělesných tekutin. Pro každou váhovou kategorii existuje určitá hranice množství tuku pro možné odsátí. Toto množství se nepočítá na kilogramy či mililitry, jak se mnozí mohou domnívat, ale závisí na celkové hmotnosti klienta a velikosti konkrétní problematické partie. Rovněž výsledek se nepočítá na váhový úbytek, ale na centimetry.

Kdy je nejlepší čas?

I když lze liposukci provádět celoročně, přesto ideální je období od podzimu do jara. Je nutné počítat s tím, že po zákroku je třeba nosit zhruba šest týdnů speciální elastické prádlo. A právě v letních a zejména v horkých dnech v něm dochází k nepříjemnému pocení a zapařování.

Autor: Kateřina Lulková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments