Otéká vám obličej? Příčina může být závažná

Zatímco někdy se probudíme, jak se říká, do krásy, jindy se zase při pohledu na vlastní odraz zděsíme – obličej máme nateklý k nepoznání a vypadáme, jako bychom buď celou noc flámovali někde po barech, nebo nás chytl akutní zánět zubu. Zatímco někdy může za nateklý obličej skutečně probdělá noc nebo bolest zubu, což jsou příčiny, u kterých otok brzy sám zmizí, jindy za tím může stát nějaké jiné onemocnění. Chcete znát nejčastější důvody, kvůli kterým máte tvář nateklou, že se skoro nepoznáte? V tom případě čtěte dál!

Nejčastější příčiny, které mohou za nateklý obličej

Těch důvodů, proč máte tvář napuchlou, jako byste spadli do vosího hnízda, může být hned několik. Někdy to nemusí znamenat nic, jindy může být otok průvodcem nějakého onemocnění. Společně se teď podíváme na nejčastější příčiny a odhalíme, proč zrovna vám obličej otéká a jestli se vám tímto protestem vaše tělo nesnaží náhodou naznačit, že něco není tak úplně v pořádku.

Příušnice

Na začátek něco jednoduššího, u čeho vlastně tak nějak otok očekáváme – příušnice. Jasně, možná si teď říkáte, že tohle je přeci dětská nemoc, jenže skutečnost se má tak, že někoho potká až v dospělém věku, kdy je nemoc daleko nebezpečnější, projevuje se však úplně stejně. Mezi příznaky patří nejen otok obličeje, ale i bolesti hlavy nebo horečka.

Štítná žláza

Kdo by to byl řekl, že i na první pohled nenápadná štítná žláza, která o sobě u většiny lidí nedává vůbec vědět, může způsobit otékání obličeje, že? Může za to nedostatečné produkování hormonů, ať už tyroxinu nebo trijodtyroninu, což jsou dva hormony, které štítná žláza produkuje. Když je hormonu v těle málo, může se objevit větší únava, slabost těla, otok obličeje nebo třeba zvýšená citlivost na chlad.

Zánět dutin

Někdy se tváří jako obyčejná rýma, jindy je to trochu horší a jedná se o zánět vedlejších dutin, které se nachází mezi nosem, očima, čelem a lícními kostmi. I tento zdravotní neduh, který může dokonce zajít tak daleko, že pacient musí na tzv. proražení dutin, což rozhodně není příjemná záležitost, a může způsobit otok obličeje v důsledku zanícených sliznic.

Alergická reakce

Ano, otok obličeje může způsobit i alergická reakce, kterou můžete dostat prakticky na cokoli – na potraviny, kosmetiku, prací prášek, léky nebo třeba pyl.

Autor: Nikol Bláhová

Jsem milující maminka malé princezny a zároveň kreativní duše, která ráda skrze své články předává čtenářům nové a zajímavé informace. Vystudovala jsem IT, ale má životní cesta se měla ubírat směrem psaní. Mým snem je napsat knihu - a nejen jednu. Zdraví má každý z nás jen jedno, proto bychom o sebe měli pečovat s láskou, budu ráda, když se díky mým článkům dozvíte něco užitečného.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments