Podivné maso z Ukrajiny prodávají české obchody jako na běžícím pásu. Dá se poznat podle jednoho detailu

Občas máme tendenci mávat nad varováními českých zemědělců rukou, případně ho nebrat tak vážně. Jak se ale ukazuje, nemusí to být zrovna správný přístup k věci, ba právě naopak. Byla to totiž právě Agrární komora České republiky, která jako jedna z prvních varovala před dovozem kuřecího masa z Ukrajiny. Přidala se k ní také drůbežářská unie i další organizace a odborníci.

Problémem jsou kontroly

Mnozí asi ani netušili, jak velký byznys se z toho stane, a to navzdory tomu, že teď už je naprosto jasné, že nešlo o vůbec dobrý nápad. Z této země jistě můžeme dovážet leccos a není od věci jí pomáhat, ale na druhé straně je třeba dodržovat základní pravidla a podmínky. To se v tomto případě jednoznačně nestalo a průšvih je na světě.

Chovatelé drůbeže v Evropské unii musí plnit skutečně velmi náročná pravidla, která stanovuje Evropská unie. Pochopitelně si na ně stěžují, ovšem na druhou stranu jsou zárukou toho, že na vnitřním trhu máme bezpečné maso. Jistě, výjimečně může dojít k pochybení, ale v posledních letech se tak stává skutečně málokdy.

Naprosto opačný případ je ale zmíněné dovozové maso. Na Ukrajině totiž zemědělci nepodléhají tak intenzivním kontrolám, a přestože mohou na oko deklarovat, že vše potřebné splňují, jednoduše to tak není. V důsledku toho se potom do českých obchodů dostává vysoce závadné maso obsahující salmonelu.

Zaznamenáno bylo už alespoň deset případů, přičemž je skutečně zajímavé, že většinu z nich pojí jeden zajímavý detail. Problematické maso zachycené Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí sem totiž dováží pochybná společnost WE Trade s.r.o. Úřady už s ní zahájily několik správních řízení, ovšem to je podle všeho nedostatečné.

Dělají to pořád

Jeden by řekl, že pokud taková společnost několikrát pochybí, předně se stane to, že od ní obchodní řetězce přestanou zboží odebírat. Jenže to se nestalo. Dané maso se prodávalo v Tescu, Penny Marketu nebo Makru. A přinejmenším poslední jmenovaný řetězec ho odebírá i nadále, jelikož před pár dny ho tam SPZI opět našla. A opět bylo vysoce závadné.

Já už tomu vůbec nerozumím. Copak není možné maso brát odtud, kde je to bezpečné? Proč si neustále zahrávají s naším zdravím? Rozhodla jsem se, že kuřecí už v supermarketech kupovat nebudu, protože vážně nevíte, co tam zrovna navezli,” říká paní Růžena z Mladé Boleslavi.

Čtěte také: Okamžitě vyhoďte tyto věci z Pepca. Obchod Čechům prodával hrozné věci, je to prudce nebezpečné

V obchodech se pochopitelně můžete řídit dle etikety, na které je vždy uvedeno, kdo daný produkt dovezl a jaká je země původu. Občas to ale může být zmatečné, jelikož zde figuruje i země, kde bylo maso přebaleno. Snadno tak můžete podlehnout dojmu, že pochází třeba ze Slovenska.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
30 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jirka horacek
Jirka horacek
1 měsíc

Likvidační pokuty a bude po závadných potravinách

Lukáš
Lukáš
1 měsíc

Klasika jak jinak stát z nás dělá dobytek a ještě nás okradou a když nás neokradoutak nám nařizují omezují a běda jak cekneš tak na tebe Rakušan pošle gestapo alias PČR aby tě zlikvidovali hmmm ? Hezký ? 👏👏👏👏 V poslední době si připadám jako bych byl ve vězení za chvíli tu budou koncentráky.

Milada Beránková
1 měsíc
Reply to  Lukáš

Co vám vy hysteriku dělá stát? Najděte si koncentrák a vlezte tam ať je klid.

Taťána
Taťána
1 měsíc

Za dobrotu na žebrotu. Málo nám Ukrajina sežrala penazi,a ještě jsou nevdecni. Už ať jdou všichni do pr.,…. navždy. Ve škole jsme se učili o Rusku,a ne o UKRAJINĚ, když šlo o Krym,tak spali a nejednou chtějí bojovat .Proč se ukrývají po jiných státech s drahými SUV a nebojuji?!!!.

Poručík Kladívko
Poručík Kladívko
1 měsíc

My UK granáty oni nám jedovaté maso!

Petr
Petr
1 měsíc

Tak je to správné, tak to má byť. 😅

Milada Beránková
1 měsíc

Vy posíláte granáty do Británie?

Vaclav
Vaclav
1 měsíc

Protože, vládě nejde o obyčejné lidi, tak se nic neděje. Kdyby se za špatnou potravinu pořádně trestalo, určitě by se každý obchod snažil brát zboží zdravé. Když ČOIka najde (třeba ty kuřata) dostal by obchod pořádnou pokutu, a navíc zavřít obchod na týden,aby se provedly hygienická opatření!

Ivana Gálova
Ivana Gálova
1 měsíc

Ty posíláš do Spojeného království granáty, pitomče?:))

Roman Dürst
Roman Dürst
1 měsíc

Evropská unie je zaslepená jinak by už dávno zakázala dovoz všech komodit z UA,které jsou vždy zdraví škodlivé.Nic proti běžným Ukrajincům nemám ale ať si to tam žerou sami když jim to tak chutná.Ale též nutno podotknout,že byznys je byznys.Penize jsou top a zdraví lidí až potom

Míra
Míra
1 měsíc

Deportovat ze země všechny Ukrajince nic od nich ne dovážet. Nejlepší řešení,

Jiří
Jiří
1 měsíc

Kuřecí maso bych v supermarketech nekoupil i kdybych měl umřít hlady… Je to umělá hmota, ať je to odkudkoliv…

Ladislav
Ladislav
1 měsíc

Tak komora varovala, ale nikdo nic neudělá a to je trestuhodné. Dovoz takového masa měl být ihned zakázán. K čemu máme všechny ty orgány dozoru, když se jen válejí. Proč lezeme Ukrajině do zadku?

Petr
Petr
1 měsíc
Reply to  Ladislav

To je slepenec

Josef
Josef
1 měsíc

A kdo na to dohlíží?

Otakar
Otakar
1 měsíc
Reply to  Josef

Nikdo to je ta pomoc UK. Že se tady nakazí lidé jak je vidět nikoho moc nezajímá. Pošlete to kvalitní maso našim inteligentním zákonodárcům ať se pěkně nacpou !!!!!.

Chřenovák
Chřenovák
1 měsíc
Reply to  Otakar

Oni to posílají z Anglie to maso ?

Otakar
Otakar
1 měsíc
Reply to  Chřenovák

Ty chytráku to mám namysli Ukrajinu. Tvoje IQ je na nule. Kup si to. Hlavně přeji dobrou chuť.

Milada Beránková
1 měsíc
Reply to  Otakar

Typické.Vy jste trouba který nezná zkratky zemí ale nadávat budete těm vzdělanějším kteří je používají správně.Je vidět že autoři podobných článků s vaší inteligencí počítají právem.

Ivana Gálova
Ivana Gálova
1 měsíc
Reply to  Otakar

Těžko hádat, co máš”namysl” když píšeš blbosti.:))

Petr
Petr
1 měsíc
Reply to  Otakar

Jo vláda jak 🤮
I ta agrese dříve nebyla. Teď arogantně předvádí sílu – druhý se vztzekají a lidi jsou jim u……

Ivana Gálova
Ivana Gálova
1 měsíc
Reply to  Otakar

UK je Velká Británie, hňupe:)))

Pavel
Pavel
1 měsíc

Záměr či nedbalost? Kdo ponese odpovědnost v případě maléru?

Petr
Petr
1 měsíc
Reply to  Pavel

Nikdo-ten kdo si to koupí. Vždyť je to pro UA – tam je vysoký cíl. Nějaký ten přiotravený Čech-na tom nesejde