Podivné maso z Ukrajiny prodávají české obchody jako na běžícím pásu. Dá se poznat podle jednoho detailu

Občas máme tendenci mávat nad varováními českých zemědělců rukou, případně ho nebrat tak vážně. Jak se ale ukazuje, nemusí to být zrovna správný přístup k věci, ba právě naopak. Byla to totiž právě Agrární komora České republiky, která jako jedna z prvních varovala před dovozem kuřecího masa z Ukrajiny. Přidala se k ní také drůbežářská unie i další organizace a odborníci.

Problémem jsou kontroly

Mnozí asi ani netušili, jak velký byznys se z toho stane, a to navzdory tomu, že teď už je naprosto jasné, že nešlo o vůbec dobrý nápad. Z této země jistě můžeme dovážet leccos a není od věci jí pomáhat, ale na druhé straně je třeba dodržovat základní pravidla a podmínky. To se v tomto případě jednoznačně nestalo a průšvih je na světě.

Chovatelé drůbeže v Evropské unii musí plnit skutečně velmi náročná pravidla, která stanovuje Evropská unie. Pochopitelně si na ně stěžují, ovšem na druhou stranu jsou zárukou toho, že na vnitřním trhu máme bezpečné maso. Jistě, výjimečně může dojít k pochybení, ale v posledních letech se tak stává skutečně málokdy.

Naprosto opačný případ je ale zmíněné dovozové maso. Na Ukrajině totiž zemědělci nepodléhají tak intenzivním kontrolám, a přestože mohou na oko deklarovat, že vše potřebné splňují, jednoduše to tak není. V důsledku toho se potom do českých obchodů dostává vysoce závadné maso obsahující salmonelu.

Zaznamenáno bylo už alespoň deset případů, přičemž je skutečně zajímavé, že většinu z nich pojí jeden zajímavý detail. Problematické maso zachycené Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí sem totiž dováží pochybná společnost WE Trade s.r.o. Úřady už s ní zahájily několik správních řízení, ovšem to je podle všeho nedostatečné.

Dělají to pořád

Jeden by řekl, že pokud taková společnost několikrát pochybí, předně se stane to, že od ní obchodní řetězce přestanou zboží odebírat. Jenže to se nestalo. Dané maso se prodávalo v Tescu, Penny Marketu nebo Makru. A přinejmenším poslední jmenovaný řetězec ho odebírá i nadále, jelikož před pár dny ho tam SPZI opět našla. A opět bylo vysoce závadné.

Já už tomu vůbec nerozumím. Copak není možné maso brát odtud, kde je to bezpečné? Proč si neustále zahrávají s naším zdravím? Rozhodla jsem se, že kuřecí už v supermarketech kupovat nebudu, protože vážně nevíte, co tam zrovna navezli,” říká paní Růžena z Mladé Boleslavi.

Čtěte také: Okamžitě vyhoďte tyto věci z Pepca. Obchod Čechům prodával hrozné věci, je to prudce nebezpečné

V obchodech se pochopitelně můžete řídit dle etikety, na které je vždy uvedeno, kdo daný produkt dovezl a jaká je země původu. Občas to ale může být zmatečné, jelikož zde figuruje i země, kde bylo maso přebaleno. Snadno tak můžete podlehnout dojmu, že pochází třeba ze Slovenska.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
30 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Roman Berka
Roman Berka
2 měsíců

Měl jsem těžkou salmonelu z UK kuřecího,39,8 horecky a 10kg dole za tejden,nejradši bych to nacpal do chrtanu Fialovi a spol,když jim chtej tak pomáhat tím že budem jist jejich zavadny jídlo

Milada Beránková
2 měsíců

OTRÁVENÉ? Pro koho vydáváte tyhle de.ilní články? Kolikrát a kde byla zjištěna v kuřecím mase salmonela?Naposledy v polském,že ano.Navíc salmonela není chovem ale obvykle špatným skladováním,tedy když někdo nedodrží konstantní chladnou teplotu.Ještě k tomu se salmonela zničí tepelnou úpravou.Autor žere syrové kuře nebo plodí podobné články pro pitomce co melou kraviny o koncentrácích a mají IQ pokojové teploty po ránu?

Ivana Bláhova
Ivana Bláhova
2 měsíců

Milá paní Beránková, o kvalitě potravin v českých řetězcich víme víc než by nám bylo milé. A nejsou to žádné hysterické výkřiky, ale ověřená fakta. Jezdit nakupovat do Německa, to si, bohužel, může dovolit málokdo. Pokud si na těchto “mňamkach” pochutnávate, vaše IQ bude na bodu mrazu..tak dobrou chuť a zkuste to bez vulgarit.

Vladimír
Vladimír
2 měsíců

Tady je názorně vidět jak funguje státní správa. Konkrétně v tomto případě celní. I na blbé dřevěné palety musela být fytokaranteni prohlídka a doložené ošetření. Dnes už nemusí být ani na potraviny? Nebo nemusí být jen pro obchodní řetězce? Buď je celý článek nesmyslný blábol s úmyslem někomu škodit, nebo poukazuje na neschopnost nebo přímou účast celních orgánů. Každý kamión dovezený ze zemí mimo EU přece musí projít celní kontrolou. Jak se sem potom může dostat závadné zboží?

Ferri
Ferri
2 měsíců

Stát se k nám nechová jako k dobytku, protože náš dobytek nedostává závadné krmivo. Likvidační pokuty zaslouží všichni, kdo se nějak (a dokonce opakovaně) podílí na tom, že se takové svinstvo dostane až na prodejní pult. Feri.

Milan Eichner
Milan Eichner
2 měsíců

Lidi, copak nechápete , že tím pomáháme Ukrajině v boji proti nepříteli? A o jak mnoho trpí ubozí Ukrajinci více , kteří leckdy nemají ani na to své kuŕecí ! Proti tomu nějakých pár případně nemocných u nás není nic ! Tak vydržme a podporujeme , nějaké ty regule snad můžeme chvíli ignorovat.