Pálení při močení nepodceňujte. Jde o první znak rakoviny močového měchýře, u které rozhoduje čas

Rakovina močového měchýře se může zpočátku projevovat jako prochladnutí nebo zánět močových cest. Nikdy nepodceňujte symptomy. U mužů je častější, u žen má závažnější průběh.

U rakoviny močového měchýře rozhoduje čas

Včasná diagnostika je klíčová v úspěšnosti léčby rakoviny močového měchýře. Bohužel je zpočátku velmi náročné rakovinu rozpoznat, jelikož se symptomy skrývají za řadou jiných možných vysvětlení. Potíže při močení není radno podceňovat.

Vyšší riziko mají kuřáci, proto se rakovina močového měchýře častěji projeví u mužů. U žen má však závažnější průběh.

Symptomy rakoviny močového měchýře

Potíže při močení mohou mít různý charakter. Můžete mít časté nutkání na močení, provázené bolestí v podbřišku. Objevuje se pálení při močení i bolesti v bederní oblasti. Na toaletu chodíte častěji, ale moč odchází jen v malém množství. Právě při hromadění moči v močovém měchýři vzniká zánět močového měchýře, za který se symptomy rakoviny močového měchýře často skrývají.

Nejvarovnějším příznakem je krev v moči. Ta se může vyskytovat bez ostatních bolestí. Někdy to může být jen minimální množství, někdy se objevuje nahodile a po pár dnech příznak vymizí. V závažnějších případech se s krví v moči setkáte pokaždé. Krev v moči je velmi závažným ukazatelem nemoci, proto okamžitě navštivte lékaře.

Další příznaky rakoviny močového měchýře

V pokročilých stádiích nemoci se k průvodním příznakům přidají ještě další ukazatele. Bývá to nechutenství, bezdůvodné a rychlé hubnutí a chudokrevnost.

Léčba rakoviny močového měchýře

Postup léčby je podobný jako i jiných nádorových onemocnění. Zahrnuje chirurgický výkon, ozařování a chemoterapii. V úvahu přichází i protinádorová imunoterapie. Důležité je objevit problém ještě dříve, než přijde stádium metastáz.

Průběh onemocnění bývá u žen závažnější než u mužů a úspěšnost léčby zhoubných nádorů nebývá vysoká.

Jestliže nedojde k diagnóze včas a nádor se v podobě metastáz rozšíří do dalších orgánů jsou statistické údaje nelítostivé. Pouze 20 % pacientů přežije déle než 5 let od vyřčení diagnózy.

Foto: Freepik

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments