Paní Johana používá při žehlení zásadně ocet. Má hotovo dvakrát rychleji a žehličku ještě nikdy neměnila

Žehlení možná není vaše nejoblíbenější činnost, naštěstí však existují triky, jak si žehlení zjednodušit a zpříjemnit. Zasloužilá hospodyně, paní Johana, která se za svůj život nažehlila požehnaně, kupříkladu nedá dopustit na ocet.

Proč ocet a jaký přesně použít?

Ocet je pro celý proces praní prádla hotový dar z nebes. Prádlo vybělí, rozjasní, zbaví zápachu a změkčí. Prospívá dokonce i pračce a jak si podrobně uvedeme, tak také žehličce.

Ptáte se, o jaký ocet se vlastně jedná? Jednoznačně destilovaný bílý. Výsledků dosáhnete i s jinými druhy octa, ale u těch je vhodné je ředit, takže byste si proces trochu ztížili. K čemu konkrétně je tedy ocet při žehlení a péči o žehličku vlastně dobrý?

Čištění žehličky

Naplňte nádržku na vodu roztokem připraveným z bílého octa a destilované vody v poměru 1:1. Žehličku nechte přibližně 5 minut napařovat. Poté několikrát po sobě na 20–30 vteřin držte stlačené tlačítko napařování, ať dojde k hloubkovému pročištění parních kanálků. Až žehlička vychladne, vypláchněte nádržku destilovanou vodou, poté ji naplňte obyčejnou vodou z kohoutku.

Foto: Shutterstock

Spáleniny na žehličce

Ocet pomáhá také na spáleniny na žehlící ploše žehličky. Na to, abyste se jich zbavili, stačí vyrobit pastu z destilovaného bílého octa a soli v poměru 1:1. Pastou žehlící plochu potřete, nechte 10 minut působit, poté setřete vyždímaným hadříkem.  

Pomačkané nebo spálené oblečení

Pokud máte na oblečení sklady, které půjdou těžko vyžehlit, tak je těsně před žehlením potřete hadříkem namočeným v roztoku vody a octa a následně vyžehlete. Stejně tak pokud najdete mírně spálený flíček, přetřete nejdříve hadříkem namočeným v octu, poté hadříkem namočeným ve vodě. Pak snižte teplotu žehličky a pokračujte v žehlení.

Jak používat ocet při praní?

A na závěr rada, jak využít ocet při praní. Přidejte půl šálku octa do dávkovače na aviváž. Po vyprání bude vaše prádlo jasnější, navíc zbaveno zápachu a také skvrn po pracích prostředcích, zvláště na tmavém prádle.

Foto: Shutterstock

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments