Dosud nepřekonatelný fígl, jak dokonale vyčistit stříbro. Předává se z generace na generaci

Máte doma sbírku špeků po babičce? Pokud jsou mezi nimi překrásné stříbrné prsteny nebo řetízky, nejspíš už nevypadají tak dobře jako v době své největší slávy. Nemusíte je ale hned nosit ke specialistovi. Někdy stačí málo a šperky budou za chvilku vypadat opět jako nové. A stihnete to dřív, než v nich půjdete do divadla.

Když šperky zčernají

Dlouho jste šperky nekontrolovali a blíží se událost, na kterou by se vám hodily. Ale jejich barva už bohužel není zářivě stříbrná, ale spíš do černa. Co teď?  V případě, že jste zanedbali prevenci, je za 30 minut dáte znovu dohromady. Připravte si menší nádobí – velikost zvolte podle množství šperků, které budete čistit. Na pár stříbrných náušnic bude stačit hrneček. Ještě budete potřebovat hliníkovou fólii, a nakonec jedlou sodu. Fólii vystřihněte do tvaru dna nádoby, a položte ji do ní lesklou stranou nahoru.

Na folii položte šperky a nasypte jedlou sodu. Pak nalijte horkou vodu, a nechte v ní šperky několik minut. Jakmile voda zešedne a začne mírně zapáchat, šperky vyndejte.  Opatrně je vyndejte, vysušte, naleštěte hadříkem a budou jako nové. Je ještě jedna možnost, jak šperky vyčistit – jediná změna je v tom, že místo jedlé sody se přidává sůl, jinak je postup stejný.

Foto: Shutterstock

Dbejte na prevenci

Nechcete řešit šperky narychlo před slavnostní událostí? I v tomto případě je prevence základ. Aby šperky nezčernaly, je potřeba se o ně náležitě starat. Stačí je jednou za měsíc přeleštit čistícím hadříkem, ideálně se speciálním čističem na stříbrné šperky. Nezalekněte se, někdy se op použití hadříku objeví na šperku šmouhy, ale v tomto případě jde jen o reakci čistící kapaliny s kovem. Tímto způsobem se dalším procedurám vyhnete a šperky budou vždy připravené.

Další způsoby čištění stříbrných šperků

Je ještě několik způsobů, díky kterým stříbrné šperky snadno vyčistíte. Můžete zvolit dle toho, co zrovna doma máte. Pomůže vám třeba ocet a jedlá soda, prášek do pečiva, nebo citrón a sůl. Možností, jak vyčistit stříbro, je hodně. Ale pokud nic nezabere, svěřte šperky bez obav do rukou profesionálů.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Marta
1 rok

Lze tento postup využít i pokud šperk obsahuje kameny? Obávám se, že to některým kamenům může ublížit.