Paní Karmen háže kuličky alobalu do záchodu. Až zjistíte proč, to budete koukat

Máte v místě vašeho bydliště tvrdou vodu? A proto vás trápí vodní kámen, který se tak těžko odstraňuje? Nebudete tomu věřit, ale s vodním kamenem v záchodové míse zatočí obyčejný alobal.

Co je vodní kámen?

Za vznikem vodního kamene stojí dva minerály – vápník a hořčík. Ty sice nejsou nijak závadné, naopak lidskému tělu prospěšné. Nicméně materiálům, které ve svých obydlích máme, nikoliv. Pokud máte tvrdou vodu, nikdy se s vodním kamenem tak úplně nerozloučíte, ale pravidelným čištěním za použití osvědčených, přitom snadno dostupných a levných prostředků, signifikantně snížíte jeho výskyt.

Vodní kámen v toaletě odstraníte pomocí alobalu

Vykašlete se na nekonečné drhnutí a vyzkoušejte následující trik. Utrhněte kousek alobalu, rozprostřete ho, nasypte na něj lžičku jedlé sody a následně jej zabalte tak, aby vznikla kulička. Podle stupně znečištění toalety do ní vhoďte 1-3 kuličky a nechte působit. Už za hodinu zjistíte, že vodní kámen se změkčil a jde celkem bez problému vyčistit.

Čím odstranit vodní kámen z rychlovarné konvice?

Klasicky si vystačíme s jedlou sodou nebo octem. Na sporáku v hrnci nechte chvíli vařit šálek vody s šálkem jedlé sody. Tuto směs následně vlijte do konvice a nechte dvě hodiny působit. Nakonec vypláchněte čistou vodou.

Pokud preferujete ocet, postup bude ještě snadnější. Přímo do konvice nalijte šálek vody, šálek octa. Konvici zapněte, a jakmile cvakne, nechte roztok v konvici ještě hodinu pracovat. Pak nezapomeňte konvici důkladně vypláchnout a otevřenou nechat větrat.

Foto: Shutterstock

A co vodní kámen v koupelně?

Vodní kámen z baterií, kohoutků a sprchové hlavice dostanete poměrně snadno. Do rozprašovače nalijte litr vody, přijdete půl šálku octa a lžíci 3% peroxidu vodíku. Protřepejte a postižená místa nastříkejte. Nechte 10 minut působit, poté setřete suchým hadrem.

Skvěle. Vodní kámen sice dokáže potrápit, ale šikovná hospodyňka si s ním poradí díky pár základním surovinám, netřeba utrácet za předražené „speciální“ čističe. V boji s vodním kamenem přejeme hodně zdaru a trpělivosti.

Foto: Shutterstock

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments