Češi začali dávat koberec pod topení. Řeší to jeden zásadní problém

Chladné dny nás pořád neopouští. Zima se stále nechce vzdát své nadvlády a mnoho z nás je proto nuceno nevypínat topení. Kvůli rekordním cenám se k nám letos dostala spousta informací, jak zamezit tepelným ztrátám, abychom své účty za energie zbytečně nenavyšovali. Než se venku oteplí, měli bychom se těchto rad stále držet.

Možná vás překvapí, že až 20 % tepelných ztrát se odehrává přes naše podlahy. A jsou to procenta navíc k těm, které způsobují úniky skrze okna, dveře, stropy a otevřené krby. Pokud nemáte správnou podlahu a izolaci, mohou ta procenta být ještě vyšší.

S tímto problémem si nejlépe poradí koberce. V dnešní době ale mnoho domácností dává přednost parketám a plovoucím podlahám a koberce už často nejsou součástí našich místností. Přesto je účinné, umístit menší koberec alespoň pod topení nebo do jeho blízkosti. Pomůže vám udržet teplo v místnosti a zabrání jeho únikům skrze podlahu.

Zatahujte závěsy

Když venku vysvitne sluníčko, láká nás to otevřít okna a pustit dovnitř trochu pozitivní energie. Bohužel si zatím často pouštíme do bytu jen studený vzduch. Proto stále platí, větrejte krátce a intenzivně průvanem. Otevřená okna během celého odpoledne by ještě měla počkat, ať si zbytečně nevychladíte místnosti.

Pokud ale slunce svítí, roztáhněte závěsy a třeba i záclony. Využijte sílu slunečních paprsků, které dokáží místnosti prohřát i přes zavřená okna. Jinak ale mějte záclony a klidně i závěsy zatažené i přes den. Zabráníte tak tepelným ztrátám přes okna, což platí hlavně v případě, že jsou pouze jednosklá. Jednoskla totiž vykazují tepelné ztráty až 3x vyšší, než dvoj nebo trojskla. A pokud jste celý den v práci, zatažené závěsy nikomu nebudou vadit.

Foto: Shutterstock

Užívejte tepla, připravujte se na zimu

Nezbývá než doufat, že jaro k nám zavítá během pár dnů a obavy z tepelných ztrát budeme moci o pár měsíců posunout. Přesto můžete letní čas využít k tomu, abyste se na příští zimu lépe připravili.

Zkontrolujte všechny případné nedoléhavosti oken a dveří a utěsněte veškeré škvíry. Zvažte případnou výměnu starých oken a dveří za nové. Nechcete-li měnit okna, existují speciální fólie, které stačí na jednoduchá skla nalepit a ony vám, v o něco menší míře, pomohou vytvořit efekt dvojskel.

Zvažte také pokrytí podlah koberci, které celý interiér nejen zateplí, ale i zútulní. Přidejte si nad radiátory poličky. Zabrání teplému vzduchu unikat nahoru a nasměrují ho do místnosti. A nezapomeňte odvzdušnit radiátory.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments