Paní Kateřina používá doma alobal velmi netradičně. Zbavila se tak problému, který v kuchyni řeší každý

Mytí nádobí nám moderní čistící prostředky, a především myčky nádobí, v mnohém usnadnily. Přesto nezvládnou vše. Stačí chvilka nepozornosti a připálený hrnec vás zaměstná na desítky minut. Poradíme vám, od odstranit zaschlý tuk z pánví a hrnců.

Drhnutí usazenin na hrncích

Připálené pánve, usazeniny na dně pekáče nebo hrnce, kde sotva vidíte původní dno. Zašlou nebo připečenou špínu je náročné odstranit, a to i s moderními chemickými odstraňovači usazenin. První pomoc je vždy namočení v horké vodě, ale to mnohdy nestačí. Někdy pomůže hrnec s usazeninou a vodou dát zpět na plotnu, do vody přidat prášek nebo tabletu do myčky a chvíli vařit.

Když nepomůže ani to, nastává nejtěžší úkol. Pustit se do odstranění připáleniny mechanickou cestou. Tradiční kuchyňská houbička vám ale nepomůže, potřebujete výkonnějšího spojence na cestě za čistou pánví.

Čištění s pomocí alobalu

U hrnců a pánví, které nejsou ošetřené proti přilnavosti (např. teflonový povrch), můžete k čištění použít hliníkovou fólii. Oblíbený alobal má všestranné použití a neslouží jen k tomu, abyste jím přikryli pochutiny při pečení nebo na zabalení teplé svačiny.

Foto: Shutterstock

Při čištění alobalem je zapotřebí utrhnout větší kus a důkladně jej zmáčknout do kuličky. S pomocí vody a mycího prostředku (v malém množství) připálený hrnec zmačkanou alobalovou kuličkou snadno vyčistíte. Stejným postupem můžete vyčistit vnitřek myčky nádobí, rošty na grilu nebo vnitřek trouby. Alobalovou kuličkou se dobře čistí i připálená žehlička.

Triky s alobalem v kuchyni

Čištění s pomocí alobalu je dobrým tipem, hliníková fólie vám ale pomůže v mnoha dalších situacích. Čištění alobalem vyzkoušejte u zlatých a stříbrných šperků nebo u stříbrných příborů. O alobalu je známo, že lesklá strana izoluje a odráží teplo, matná strana teplo pohlcuje. Umístěte alobal doma za radiátory, teplo bude více proudit do místnosti.

Foto: Shutterstock

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments