Zkušení chovatelé dávají slepicím oregano. Neřekli byste, jaký to má efekt

Pokud jste chovatelé slepic jistě je pro vás oregano dobře známé. Pokud s chovem teprve začínáte, níže se dočtete, proč oregano slepicím přidávat do stravy. Zdravé slepice jsou základem pro klidný chov a výborná domácí vajíčka.

Chov slepic není nijak složitý. Obvykle stačí správné krmení, čerstvá voda, udržování čistoty v kurníku a slepice prospívají. Když však slepice onemocní, je třeba rychle jednat. Pokud přijdete na to, že je slepice nemocná, nebývá to zpravidla hned na začátku nemoci, ale až když je stav v horší fázi.

Jednoznačně je i levnější variantou udržovat slepice zdravé průběžně než jen v důsledku léčit nemoc. Pro preventivní ochranu vám poslouží právě oregano, které má mnoho zdravotních výhod.

Oregano

Pokud budete oregano přidávat pravidelně do krmné směsi, posilujete tak imunitní systém slepic. Další předností oregana jsou jeho antibiotické a protizánětlivé účinky.

Lze ho využít jako doplněk při léčbě E. coli, salmonele, ptačí chřipce, a dokonce i infekční bronchitidě.

Oregano obsahuje stejně jako tymián karvakrol, který zvyšuje účinnost trávicího traktu, může zlepšit množství vstřebávaných živin, snižuje riziko onemocnění bakteriemi, viry a plísněmi.

Foto: Shutterstock

Jak podávat

Čerstvé oregano můžete přidávat kuřatům a slepicím jako pochoutku do krmení. V zimních měsících se podává sušené oregano, protože čerstvé seženete obtížněji.

Nejvyšší koncentraci karvakrolu má ale esenciální olej. Můžete ho přidávat do vody nebo jím můžete postříkat krmivo těsně před jeho podáním. Pozor! Nestříkejte na uskladněné krmivo, protože by mohlo zplesnivět.

Pokud podáváte olej do vody, je třeba dávkovat dle příbalového letáku. Pokud byste ho dali moc, došlo by ke změně chuti vody a kuřatům a slepicím by nemusela chutnat. Při postřiku krmiva se doporučuje aplikovat jedenkrát týdně.

Z listů oregana lze také připravit čaj.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments