Paní Sára už desítky let nemalovala. Dokáže totiž skvrny na omítce odstranit jednoduchým způsobem

Umaštěná, pomalovaná a postříkaná stěna je postrachem mnoha českých domácností. Často se poznamenat zeď zadaří i dospělému, pokud však máte děti, je to sázka na jistotu. Jak udržovat stěny jakž takž čisté, aniž byste každého čtvrt roku museli komplet vymalovat? Paní Sára vám ráda poradí své fígle.

Pokreslily stěnu děti?

Tužky a pastelky ze zdi vygumujte bílou, čistou gumou. Netlačte příliš vehementně, postupujte spíše jemněji. Voskovky, křídy, fixy, na všechny tyhle lahůdky můžete vyzkoušet ve vodě namočenou a důkladně vyždímanou houbičku. Skvrny zkuste něžně stírat. Je dost pravděpodobné, že po takovém kreativním zásahu už zdi nebudou úplně jako dřív, ale určitě budete schopni čmárance vymazat alespoň do únosné míry.

Klasické šmouhy

Boty, deštníky, batohy, rýhy od laku na nehty, umatlané okolí vypínačů, tady by seznam nebral konce. Vyzkoušejte nano houbičku. Tu opět namočte do vody, vyždímejte a ušmudlanou zeď jemně vyčistěte.

Mastné fleky

Na mastnotu vyzkoušejte následující recept. Smíchejte ocet a vodu v poměru 50:50. Nalijte do rozprašovače, zlehka postříkejte mastnotu na zdi, chvíli nechte působit a pak opatrně setřete. Odvážní mohou klidně použít dokonce pěnu na holení. Tu aplikujete na skvrnu, necháte pár hodin působit a pak setřete. Před zbavováním se mastných fleků nezapomeňte stěnu vždy dostatečně vysušit, tím mastnotu minimalizujete.

Foto: Shutterstock

Zašlé skvrny

Na staré zašlé skvrny také existuje řešení. Nastrouhejte kousek bílé křídy, smíchejte s kapkou vody, vyrobte pastu a tu aplikujte na špinavé místo. Nechte zaschnout a několik hodin působit. Poté ztvrdlou pastu odstraňte. Stejným způsobem můžete postupovat také s jedlou sodou nebo kypřícím práškem.

A pár dobrých rad na závěr? Vymalujte si celý byt bílou barvou? Nemusíte pak řešit, že se vám nedaří namíchat přesný odstín. Nebo rovnou sáhněte po interiérových omyvatelných barvách. Vaše děti budou mít harmoničtější dětství a vy klidné spaní.

Foto: Shutterstock

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš
Tomáš
1 rok

Údajná paní Sára by byla prase, pokud by by existovala.