Paní Věra odstraňuje mastné fleky na oblečení pomocí chleba. Konečně ukázala, jak to dělá

Čerstvě vyprané prádlo a na něm fleky. Noční můra mnohých z nás, zejména v případě, kdy perete tkaniny, co nesnesou vysokou teplotu. Poradíme vám, jak na mastné a odolné skvrny. Budete potřebovat jen to, co máte běžně doma.

Mastné fleky na oblečení

Dětské oblečení plné mastných fleků od upatlaných ručiček nám vrásky na čele často nedělá. Mnohem horší jsou značkové kousky oblečení dospělých, které jsou znečištěné horkým olejem z pánve, soustem smaženého pokrmu, vonným olejem nebo obličejovým krémem. Většina odstraňovačů skvrn si s takovým flekem dokáže poradit, problém ale je, že je zapotřebí jednat co nejrychleji a odstraňovač skvrn nebývá při ruce. Stejně dobře vám při odstraňování fleků pomohou babské rady.

Teplá voda pomůže

Tuk nebo olej je v pokojové teplotě polotuhý nebo pevný. Je třeba ho nahřát dostatečně horkou vodou. Ne každý materiál ale horkou vodu snese, někdy dokáže horká voda napáchat více škody než samotný flek.

První pomoc hledejte hned v kuchyni. Flek zakápněte saponátem na mytí nádobí a čistěte novou houbičkou. Poté houbičku vypláchněte v octovém roztoku (2 díly vody a 1 díl octa) a znovu flek očistěte.

Na mastný flek se savíkem

Savý papír, piják, který je ve školních sešitech, vám s mastnotou účinně pomůže. Potřebujete hned dva, nebo jeden papír rozstřihněte na dvě poloviny. Takto připravený oděv položte na žehlící prkno a na nízkou teplotu přežehlete. Většinu mastnoty by měl piják nasát, se zbytkem vám pomůže prostředek na mytí nádobí.

Čištění solí a lihem

Mastnou skvrnu rychle posypejte solí a nechejte sůl působit. Pak zakápněte vodou a opatrně zaperte. Účinný je solný roztok, který vznikne smícháním soli a lihu v poměru jeden díl soli a tři díly lihu. Roztokem flek potřete a nechejte chvíli působit. Následně vyperte oděv běžným způsobem.

Foto: Shutterstock

Nasáknutí do chleba

Místa, které není možné žehlit můžete ošetřit středem chleba. Na flek přitiskněte střed krajíce chleba, nechte mastnotu vsáknout a kousek chleba s tukem odlomte. Znovu přikládejte další kousek chleba bez mastnoty. Postup opakujte několikrát a následně oblečení vyperte obvyklým způsobem.

Odstranění fleku ze sedačky

Pokud mastnotu potřebujete dostat z míst, kam nemůžete s vodou, použijte škrob. Jemně škrob vmasírujte a následně jej odstraňte vysavačem nebo vykartáčujte kartáčem. Lepšího účinku dosáhnete, když škrob před nanesením na skvrnu zahřejete v mikrovlnné troubě.

Foto: Shutterstock

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments