Papilomaviry v lidském těle: jak nám škodí?

Papilomaviry, které se rovněž označují jako HPV viry, představují jednu z nejčastějších sexuálně přenosných infekcí. Podle statistik s nimi má minimálně jednu zkušenost cca 80 % lidské populace. HPV virus patří do kategorie Papillomavirus a napadá kožní a slizniční keratinocyty.

Jsou papilomaviry životně nebezpečné?

Nejsou a to je určitě dobrá zpráva. Jedná se o nezhoubné útvary, které se objevují především v oblasti intimních partií a rekta. Ačkoli nejsou smrtelné, dokážou náš život pěkně znepříjemnit a zkomplikovat.

Hlavní problém spočívá v tom, že papilomaviry způsobuje genitální bradavice. Tohle onemocnění může nadále způsobit jiná, mnohem vážnější a dokonce i život ohrožující onemocnění – například rakovinu čípku nebo nechvalně známé HIV. Z tohoto důvodu rozhodně doporučujeme nic nepodceňovat a papilomaviry nebrat na lehkou váhu.

Jak se projevují?

Velkou nevýhodou papilomavirů je skutečnost, že se mnohdy mohou projevovat jen velmi nenápadně, jindy se nemusí projevovat vůbec. Mnoho pacientů proto kolikrát vůbec neví, že tímto onemocněním trpí. Právě tohle je velmi zrádné, protože ačkoli člověk potřebuje správnou léčbu, nemůže si o ni říci, protože vlastně vůbec nezpozoroval, že je nemocný.

Objevit se může bolestivost v okolí intimních partií a rekta, stejně tak mezi možné příznaky můžeme zařadit pálení nebo svědění.

Mohou se objevit až po letech

Že se jedná o zrádné onemocnění svědčí i fakt, že se může objevit až po několika letech, kdy došlo k nákaze. I když je pacient mnohdy nakažený, nepozoruje na sobě žádné změny, nevšímá si příznaků, které jak jsme již zmínili výše, se vlastně ani nemusí objevit, takže se stává pouze přenašečem. Problémy se mohou vyskytnout klidně až deset let poté, co u daného člověka vůbec došlo k nakažení papilomavirem. Stačí k tomu například vyšší stres nebo oslabení imunity a problém je rázem na světě.

Léčba je nutná

Máte-li podezření na genitální bradavice, zapomeňte na stud i předsudky a upalujte k lékaři. Léčba je totiž rozhodně na místě, i když vás musíme varovat, že se nejedná zrovna o procházku růžovým sadem. Nutno dodat, že zrádný vir z vašeho těla nikdy úplně nevymizí.

Autor: Nikol Bláhová

Jsem milující maminka malé princezny a zároveň kreativní duše, která ráda skrze své články předává čtenářům nové a zajímavé informace. Vystudovala jsem IT, ale má životní cesta se měla ubírat směrem psaní. Mým snem je napsat knihu - a nejen jednu. Zdraví má každý z nás jen jedno, proto bychom o sebe měli pečovat s láskou, budu ráda, když se díky mým článkům dozvíte něco užitečného.