Plicní chlamydie je velmi nakažlivá. Léčí se přitom obtížně

Když se hovoří o nemoci známé jako chlamydie, většina lidí má povšechné povědomí o tom, že jde o nějakou pohlavně přenosnou nemoc, které se lze případně snadno zbavit.

Pravda je to ale jen zčásti. Za prvé, pouze jeden druh chlamydie je přenosný výhradně pohlavně – jde o chlamydie trachomatis. Zároveň ani zde neplatí, že tuto bakterii z těla snadno dostanete. Jednak je mnohdy obtížně zjistitelná a i tehdy, když vás lékaři prohlásí za vyléčené, můžete pociťovat různé projevy tohoto patogenu.

Pak je tu ale ještě Chlamydia pneumoniae, což jsou bakterie, které vegetují a množí se v dýchacích cestách. Jde o takzvanou plicní chlamydii, která je snadno přenosná prostřednictvím kýchání, prskání nebo kašlání. Zkrátka jako každá jiná kapénková infekce.

Jaké jsou příznaky plicní chlamydie?

Plicní chlamydie je nebezpečná v tom, že uvnitř těla dlouho přežívá v latentní formě, kdy ani nevíte, že patříte mezi nakažené. Lze si to představit tak, že čeká na svou příležitost. Ta přichází tehdy, kdy je organismus oslabený. Potom se projevuje různými příznaky, mezi které patří zimnice, bolest hlavy, pocení, tlak v oblasti průdušek a plic, dráždivý kašel a obecně únava.

U toho se ale Chlamydia pneumoniae bohužel nezastaví, ale může způsobit až tak závažná onemocnění jako je zápal plic, zánět spojivek, bronchitidu, zánět středního ucha nebo zánět nosohltanu. Ani tam nemoc nekončí. Bakterie chlamydie se šíří do celého těla a někteří lékaři mají za to, že může vést až k rozvoji Alzheimerovy choroby, astmatu nebo artritidy.

Jak se chlamydie léčí?

Léčba chlamydie – pro mnohé překvapivě – není vůbec snadná. První problém spočívá v tom, že je obtížně diagnostikovatelná. Mnohdy má zcela totožné projevy jako chřipka, angína nebo zánět průdušek, za které je pak zaměněna a léčena tedy nesprávně. Správná léčba je často nasazena až poté, kdy lékař vyčerpá předchozí možnosti a udělá podrobný krevní test.

Určení správné diagnózy je v tomto ohledu polovina úspěchu. O zbytek se ve většině případů postarají účinná antibiotika ze skupiny makrolidů a tetracyklinů. Pokud budete mít štěstí, zaberou poměrně rychle, ovšem u některých pacientů se chlamydie ukáže být rezistentní a léčba se pak může táhnout velmi dlouhou dobu.

Nepodceňujte chlamydii

Bohužel v případě chlamydie se často setkáváme s jejím podceněním. Je to dáno tím, že v první fázi nejsou příznaky nijak závažné a člověku spíše obecně není dobře, což zase po čase přejde. Bakterie však z těla nezmizí a po čase může udeřit mnohem větší silou. Pacient je přitom pro své okolí velmi nakažlivý a nemoc – třeba nevědomky – šíří dál.

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments