Plicní chlamydie je velmi nakažlivá. Léčí se přitom obtížně

Když se hovoří o nemoci známé jako chlamydie, většina lidí má povšechné povědomí o tom, že jde o nějakou pohlavně přenosnou nemoc, které se lze případně snadno zbavit.

Pravda je to ale jen zčásti. Za prvé, pouze jeden druh chlamydie je přenosný výhradně pohlavně – jde o chlamydie trachomatis. Zároveň ani zde neplatí, že tuto bakterii z těla snadno dostanete. Jednak je mnohdy obtížně zjistitelná a i tehdy, když vás lékaři prohlásí za vyléčené, můžete pociťovat různé projevy tohoto patogenu.

Pak je tu ale ještě Chlamydia pneumoniae, což jsou bakterie, které vegetují a množí se v dýchacích cestách. Jde o takzvanou plicní chlamydii, která je snadno přenosná prostřednictvím kýchání, prskání nebo kašlání. Zkrátka jako každá jiná kapénková infekce.

Jaké jsou příznaky plicní chlamydie?

Plicní chlamydie je nebezpečná v tom, že uvnitř těla dlouho přežívá v latentní formě, kdy ani nevíte, že patříte mezi nakažené. Lze si to představit tak, že čeká na svou příležitost. Ta přichází tehdy, kdy je organismus oslabený. Potom se projevuje různými příznaky, mezi které patří zimnice, bolest hlavy, pocení, tlak v oblasti průdušek a plic, dráždivý kašel a obecně únava.

U toho se ale Chlamydia pneumoniae bohužel nezastaví, ale může způsobit až tak závažná onemocnění jako je zápal plic, zánět spojivek, bronchitidu, zánět středního ucha nebo zánět nosohltanu. Ani tam nemoc nekončí. Bakterie chlamydie se šíří do celého těla a někteří lékaři mají za to, že může vést až k rozvoji Alzheimerovy choroby, astmatu nebo artritidy.

Jak se chlamydie léčí?

Léčba chlamydie – pro mnohé překvapivě – není vůbec snadná. První problém spočívá v tom, že je obtížně diagnostikovatelná. Mnohdy má zcela totožné projevy jako chřipka, angína nebo zánět průdušek, za které je pak zaměněna a léčena tedy nesprávně. Správná léčba je často nasazena až poté, kdy lékař vyčerpá předchozí možnosti a udělá podrobný krevní test.

Určení správné diagnózy je v tomto ohledu polovina úspěchu. O zbytek se ve většině případů postarají účinná antibiotika ze skupiny makrolidů a tetracyklinů. Pokud budete mít štěstí, zaberou poměrně rychle, ovšem u některých pacientů se chlamydie ukáže být rezistentní a léčba se pak může táhnout velmi dlouhou dobu.

Nepodceňujte chlamydii

Bohužel v případě chlamydie se často setkáváme s jejím podceněním. Je to dáno tím, že v první fázi nejsou příznaky nijak závažné a člověku spíše obecně není dobře, což zase po čase přejde. Bakterie však z těla nezmizí a po čase může udeřit mnohem větší silou. Pacient je přitom pro své okolí velmi nakažlivý a nemoc – třeba nevědomky – šíří dál.

Mohlo by vás zajímat

Autor: Petr Vavrenka

Specialista na podávání erudovaných, přesto srozumitelných informací o nemocech trápících lidstvo.

2
Komentujte

avatar
2 Komentářová vlákna
0 Odpovědi ve vlákně
1 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
2 Autoři komentářů
BlankaMirek Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
Upozornit na
Blanka
Host
Blanka

Já ji mám právě teď. Dlouho dobu jsem byla hrozně unavená a stále nemocná. Když jsem šla k Mudr. napsala mi antibiotika po těch jsem se večer osypala. Napsala mi druhé ty sem dobrala po 10 dnech. K tomu jsem ještě chytla opar takže další léky. Po dobrání antibiotik jsem byla stále unavená, stále horečka kolem 39, hlava mě třeštila a vyjít schody v domě to byl pro mě nadlidský úkol a spát jsem mohla v podstat 24 hodin denně. Jsem astmatik takže jsem k tomu přikládala velký důraz, ale po týdnu mi to nedalo a šla jsem na krev.… Číst vice »

Mirek
Host
Mirek

Prodělal jsem tuto nemoc před několika lety, dovlekla to zaměstnankyně, která později i potratila. Do 48 hodin jsem nemohl skoro ani chodit. Naštěstí jsem narazil na doktora který hned napsal silné antibiotika a napsal je na tři týdny. Moje obvodní je chtěla léčit týden. Protilátky se dají zjistit z krve, ale až po nějakém čase.

Loading...