Paralen má vážné vedlejší účinky. Lékař uvedl dobu užívání, po které hrozí mrtvice

Paracetamol patří mezi nejpoužívanější léky na celém světě. Vděčí za to svým vlastnostem, které dokáží zbavit bolesti či horečky bez významnějších vedlejších příznaků. To ale neznamená, že žádné neexistují. Zejména, pokud lék užíváte dlouhodobě, rizika významně rostou.

Znepokojivé výsledky pro chronické pacienty

Dlouhodobé užívání paracetamolu, který je u nás nejčastěji znám jako paralen, je velkým rizikem zejména pro lidi s vysokým krevním tlakem. Nová studie ukazuje, že lék zvyšuje pravděpodobnost srdečních chorob a mrtvice. Podle vědců by pacienti, kteří dlouhodobě užívají lék na chronickou bolest, měli používat co nejnižší účinnou dávku po co nejkratší čas.

Studie se účastnilo 110 pacientů s vysokým krevním tlakem. Byl jim předepsán 1 gram paracetamolu denně, což je běžná dávka pro pacienty s chronickou bolestí. Druhá skupina dostávala placebo. Vše po dobu dvou týdnů.

Ukázalo se, že paracetamol výrazně navýšil už tak vysoký krevní tlak. Díky tomu se zvýšilo riziko mozkové mrtvice nebo onemocnění srdce o 20 %. Dá se přitom očekávat, že při delším užívání by se problém ještě více prohloubil. Navíc tak studie vyvrátila dosavadní předpoklady o tom, že paracetamol je v tomto ohledu šetrnější než jiný typ léků na bolest, kterými jsou nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID). Výsledky obou typů léků jsou podobné.

Foto: Shutterstock

Krátkodobé užívání je v pořádku

Nejde tu o krátkodobé užití paracetamolu na bolest hlavy nebo horečku, to je samozřejmě nadále v pořádku. Ale naznačuje to nově objevené riziko pro lidi, kteří ho užívají pravidelně po delší časové období, a to obvykle z důvodu chronické bolesti,” uvedl vedoucí výzkumu, doktor Iain MacIntyre podle deníku The Guardian.

Vědci také přišli na to, že jakmile lidé přestali užívat paracetamol, jejich krevní tlak se vrátil na původní úroveň. “Tato studie jasně ukazuje, že nejpoužívanější lék na bolest paracetamol zvyšuje krevní tlak, což je jeden z nejdůležitějších rizikových faktorů infarktu a mrtvice. Lékaři by tedy měli zvážit rizika a přínosy dlouhodobého užívání paracetamolu,” řekl profesor James Dear, přednosta klinické farmakologie na univerzitě v Edinburghu.

Foto: Shutterstock, zdroj: The Guardian

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments