Párky a další masné produkty nikdy neohřívejte v mikrovlnné troubě. Důvod je prostý

Mikrovlnka může být skvělý pomocní, ale i nebezpečný spotřebič, který může způsobit zdravotní komplikace. Samozřejmě platí vše s mírou, nemusíte se bát ohřát v ní oběd z předchozího dne. Přesto existují pokrmy, u kterých byste měli upřednostnit jiný typ ohřevu.

Houby

U hub nejde prioritně o ohřívání v mikrovlnce. Měly by se sníst hned, jinak mohou obsahovat karcinogenní látky. Když je nesníte do 24 hodin po prvotní úpravě, hrozí vám zažívací potíže.

Kuře dejte raději do trouby

U kuřete je vhodnější zvolit jiný způsob ohřevu. Měli byste ho důkladně prohřát v troubě nebo na sporáku. Navíc se u něj mění složení bílkovin stejně jako u hub.

Mateřské mléko

Hlavní důvod, proč by se mateřské (ani umělé) mléko nemělo ohřívat v mikrovlnce je ten, že se neohřeje rovnoměrně. Dítě se pak může snadno popálit. Navíc hrozí kontaminace bakterií e-coli.

Voda nebo mléko

Čaj, který vychladl, vypijte radši studený. Může se stát, že hrnek bude úplně rozpálený, ale čaj maximálně vlažný. Mléko může zase rychle přetéct, proto je vhodnější ohřát ho na plotně.

Foto: Shutterstock

Brambory

Brambory jsou nejchutnější ve chvíli, kdy se dovaří. Při ohřevu v mikrovlnce se změní jejich chuť k horšímu. Navíc se v nich vytváří botulotoxin, a mohou se stát toxické.

Vejce ve skořápce

Určitě se nesnažte urychlit si přípravu vajec v mikrovlnce. Skořápka by jednoduše explodovala. Vejce navíc může vybuchnout i po tom, co ho z mikrovlnky vyndáte.

Mražené ovoce a zelenina

Nejen, že se změní konzistence, ale i chuť. V ovoci se mohou vytvořit karcinogenní látky. Může mít nepříznivé imunologické účinky, a tak je lepší nechat ho rozmrznout přirozeně při pokojové teplotě. U zeleniny je to velmi podobné.

Párky

Párky v mikrovlnce snadno popraskají. Když už je chcete ohřát tímto způsobem, zapněte mírný ohřev. Daleko vhodnější je ale ohřát je ve vodě. Nebo můžete párky vložit do mikrovlnky v nádobě s vodou.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments