Stát každé domácnosti poslal tisíce korun na elektřinu. Kde je najdete?

Konečně přišla nějaká ta pomoc v těžkých časech. Je to skoro až paradoxní. O takzvaném úsporném tarifu se tak dlouho mluvilo, až se na něj v podstatě zapomnělo. A to proto, že ceny energií od té doby tak stoupy, že bylo nutné přistoupit k jejich zastropování, i když to stát původně nechtěl učinit. Ačkoliv už tak úsporný tarif v podstatě nikdo nečekal, on nakonec skutečně dorazil.

Dodavatel vás má informovat

V první řadě je třeba říct, že název úsporný tarif je přinejmenším velkou nepřesností. Ve skutečnosti totiž nejde o nic jiného než o příspěvek na energie. Pro jednoduchost zúčtování a vzhledem ke skutečnosti, že není zase tak vysoký, jde nakonec o příspěvek na elektřinu.

Jeho výše činí 2000 až 3500 korun, a to podle tarifu a spotřeby. Důležitá je informace, že touto dobou by ho měl obdržet již skutečně každý. Váš dodavatel elektřiny by vás o tom měl také informovat, respektive uvést, jakým způsobem ho zaúčtoval.

Nejde tedy o peníze, které dostanete fyzicky do ruky, ale které od státu obdrží váš dodavatel elektřiny, který o ně má ponížit vaší platbu. V drtivé většině případů to probíhá tak, že částka je zaúčtována oproti splatným zálohám, a to hned těm prvním, které přicházejí.

Foto: Shutterstock

Dostal úplně každý

Pokud tak máte například zálohu 1500 Kč na elektřinu a obdržíte nejběžnější příspěvek ve výši 3500 Kč, bude to znamenat, že dvě zálohy nemusíte hradit a z té třetí se vám ještě odečte 500 Kč. Tím bude celá záležitost vyřešena. Peníze tedy obdržíte tak, že dvě zálohy neodešlete a u třetí pošlete jen část, v tomto případě tisícovku. Následně už zálohy budete opět hradit dle předpisu.

Na sociálních sítích teď stát čelí nevoli lidí, zejména těch movitějších, kteří se cítí dotčeni tím, že jim příspěvek také dorazil. Týká se totiž úplně všech, a to i těch, kteří ho nepotřebují. Někteří lidé tak mají například zafixované staré ceny ještě po celý příští rok, a přesto obdrželi ještě příspěvek. Už dříve pak těžili z toho, že jim na několik měsíců bylo z energií odpuštěno DPH. Podle řady z nich je to ukázkou toho, jak stát plýtvá.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
13 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Marty
Marty
11 měsíců

1500,- zálohy, kde žije.! Celá vláda ať už jde někam.. Začínám už být víc a víc nasranej. Už podruhé přišlo navýšení. Teď celkem za teplo a světlo dávám měsíčně 13 tisíc. A pošlou 1000,- to je tak ubohý. Mám dvě děti a ženu na mateřské. To už raději půjdu na ně a bojovat za lepší život. Než abych dřel jen pro ně.

Jiřina Marková
Jiřina Marková
11 měsíců

A když platím zálohu 4420 Kč kolík mně přispěje stát

Lukáš
Lukáš
11 měsíců

lepší je pokud se ty 3500 rozpoctou na celý rok a sníží se všechny zálohy,jinak to lidí prostě utratí první měsíc a další už budou mít zase vysoký… a to odpuštění DPH jestli myslíte ono slavné opatření Babiše na konci roku 2021, tak to reálně nikdo nemohl vyuzit, bylo potřeba s tím dopředu počítat a upravit si platby tak, aby jste ty dva měsíce najednou zaplatil velkou částku na zálohách , aby se vám to nějak vyplatilo…klasický Babišovo opatření beze smyslu k ničemu, ale efektivně podané v mediich

Petr
Petr
11 měsíců

Ať jdou lidově řečeno do prdele.Řekněte mi proč stát pomohl jen o 30%.To stále vydělává 70%.A teď další bomba,v ČEZU pracuje část mé rodiny-jako PC specialista-je trochu divné, že jsem od něho dostal informaci,kde ČEZ vydělává ještě větší miliardy než předtím,a poté si ještě rozdají milionové odměny.Tak to je trochu mimo né.Hovno, dělají z nás blbečky a ovce.Tam je někde překrásná malá domů

Last edited 11 měsíců by Petr
Martina
Martina
11 měsíců

Stát neřeší příčinu drahých energií viz rozhovory s energetickými experty.
Finančně to erární kasa nemůže zvládnout.
Nakonec dojde k bankrotu nebo vysokému navýšení daní z nemovitosti.

Libuše Wojciková
Libuše Wojciková
11 měsíců

Mám dotaz je možné ,když jsem u Čez elektrárny od4.7.2022 převést 3500 Kč príspěvek od státu do Centropolu ,kde mám vysoké vyučtování12000Kč ? A tak si snížila dluh? Děkuji za případnou radu jak postupovat.

Last edited 11 měsíců by Libuše Wojciková
Ondrej
Ondrej
11 měsíců

Tak já mám sazbu d57d a stát mi přispěl 2000Kč ano mám výhodnější balíček protože vytápím byt elektřinou ale Chas mi změnil ihned zálohy na 2320 Kč a to už je zajímavé takže já dostanu od státu 2000Kč a mám zálohy na 3000kč mé zúčtovací období je 5 května každý si to spočítáme tak já v uvozovkách prodělal 5000Kč a to se mi promítne ve vyúčtování takže to je prostě zlodějna nic víc

Jirka
Jirka
11 měsíců

A ty platby si na dva měsíce pozastavit jak chytrák.

Xavier
Xavier
11 měsíců
Reply to  Jirka

Ty máš soudní zákaz přihlášení do internetového bankovnictví?

Anna borovcova
Anna borovcova
11 měsíců

Nevěřím tomu

Vici
Vici
11 měsíců
Reply to  Anna borovcova

Taky ne

Lukáš
Lukáš
11 měsíců
Reply to  Anna borovcova

kobliha co? pokud by jste měla účet u ČEZ u či jiného dodavatele na internetu,tak se stačí podívat a ne skakat estebakovi na spek,nicemu nevěřit, mít strach a nadávat na vládu..

Eva
Eva
11 měsíců
Reply to  Anna borovcova

Ano nevěřit.