Pecku z avokáda nevyhazujte. Zasaďte si ji doma a počkejte na první plody

Avokádo patří k oblíbenému ovoci. Je vyhledávané nejen pro skvělou chuť, ale zejména pro množství zdravého tuku a bílkovin. Věděli jste, že si můžete rostlinku avokáda vypěstovat doma? Poradíme vám, jak vypěstovat avokádo z pecky.

Využijte obrovskou pecku avokáda

Také jste měli někdy pocit, že vyhazujete cennou část ovoce, když se zbavujete avokádové pecky? A byl to správný pocit. Obrovská pecka avokáda se dá vyčistit a opětovně zasadit.

Hnědou pecku avokáda vyjměte a pečlivě omyjte od zbytků dužiny, použít můžete i kartáček. Hnědý obal musí zůstat zachován, můžete pecku i na pár minut ponořit do vody. Jakmile máte pecku očištěnou začíná mise s cílem zakořenění avokáda.

Jak zakořenit pecku avokáda

Při rozkrajování plodu si všimněte, která část pecky je u zúžené části plodu. To je horní část a ta při zakořenění zůstane na vzduchu. Dolní konec je mírně placatější. Pecku v polovině omotejte gumičkou a pod ni vložte čtyři krátké špejle. Špejle simulují stojánek, pecka bude připomínat malý model rakety. Vše vložte do sklenice a zalijte vodou až po gumičku.

Druhou možností je propíchnutí párátky v polovině pecky. Párátka následně nedovolí pecce potopit se zcela do sklenice s vodou a budou držet její horní polovinu v suchu.

Úspěšné zakořenění

Sklenici umístěte na teplé místo, důležité je, aby na ni dopadalo co nejvíce slunečních paprsků. Horní část pecky je bez vody a v dolní části se za několik dní objeví první kořínky. Horní část pecky se bude vysušovat a praskat až vyraší první klíčky. Celkově bude proces kořenění a nových klíčků trvat asi 2 měsíce. Je důležité jednou týdně vyměnit vodu.

Zasazení avokáda

Avokádo můžete zasadit ve chvíli, kdy je klíček dostatečně vysoký. Rychlejší růst podpoříte, když během zakořenění jednou zastřihnete 15 cm dlouhý klíček na poloviční délku. Avokádo zasaďte, jakmile znovu dosáhne velikosti 15 cm. Sundejte gumičku a avokádo zasaďte podobně jako kořenilo. Polovina pecky bude z půdy vyčnívat. Avokádo je třeba pěstovat na slunném místě a půdu dostatečně zvlhčovat. Během pěstování avokádo často zaštipujte a seřezávejte, podpoříte jeho růst.

Avokádo je nádhernou dekorací, rostlinka se bude rychle rozrůstat. Prvních plodů byste se však dočkali nejdříve za 5 let.

Foto: Freepik

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.