Tyto potraviny byste na vánoce měli vynechat. Žaludek se po nich bouří

Pokud se celý rok snažíte dodržovat zdravý jídelníček a na Vánoce se utrhnete ze řetězu, mějte se na pozoru. Jestliže se rozhodnete zaplnit svůj žaludek převážně kyselinotvornými potravinami, může se vám okamžitě přitížit. Právě tato příčina vede k tvorbě nadbytečným žaludečních kyselin, které pak způsobují pálení žáhy a bolest v oblasti hrudníku. Pokuste se omezit přísun nevhodných pokrmů a užívejte si poklidné Vánoce.

Smažené řízky

Vánoce bez kapra a řízků by pro většinu z nás ztratily své kouzlo. Řízky tak ze svého jídelníčku nemusíte odstraňovat, ale alespoň se věnujte jejich přípravě. Fritézu s olejem odložte a raději si připravte přírodní řízky na olivovém oleji, které zprudka osmažíte na pánvi či v troubě.

Bramborový salát

Stejně kyselinotvorný je také bramborový salát. Právě brambory a obsažená zelenina nejsou viníkem. Hlavním strůjcem bolesti v žaludku je především majonéza, se kterou se při přípravě tohoto pokrmu příliš nešetří. Zkuste o Vánocích do salátu přidat trochu jablek, více zeleniny a majonézou naopak šetřit. Uvidíte, že vás letos večeře tolik neunaví a budete mít více energie na rozbalování dárků.

Cukroví a čokoláda

Čokoláda v přiměřeném množství dokáže člověka potěšit a uklidnit předvánoční stres. Pokud ji však přijímáte po kilech, nezapomeňte svůj žaludek plnit také zásadotvornými potravinami. Množství cukru, které většina vánočních dobrot obsahuje dělá z prostředí žaludku naprosté peklo. Nahraďte ji raději ovocem.

Alkohol

Vánoční přípitek u večeře je pro mnohé rodiny samozřejmostí. Malá sklenička alkoholu vám nikterak neublíží, avšak pokud se rozhodnete přes vánoční svátky prolévat žaludek jen sladkými nápoji s bublinkami, vínem a dalším alkoholem, žaludek dříve či později začne stagnovat.

Nezapomínejte pít převážně čistou vodu, místy lze sladké nápoje nahradit šumivými vitamíny a sladkým přípitkům věnujte jen omezenou pozornost.

Zlaté prasátko

Jestliže držíte hladovku, abyste zahlédli zlaté prasátko, buďte si jisti, že žaludek vám takovou službu vrátí. Pokud se celý den budete zdráhat pozřít kus jídla a večer se rozhodnete žaludek dosyta naplnit, může se stát, že se vám výrazně přitíží.

Autor: Tereza Málková

Zdravý životní styl a objevování nových receptů je něco, co ji vždy naplňovalo, a proto se zde s vámi dělí o své poznatky.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments