Vybírejte šumivé vitaminy obezřetně. Na co si při koupi dávat pozor?

Šumivé tabletky rozpustné ve vodě volí mnoho lidí místo běžných doplňků stravy, které jsou ve formě polykacích tablet či pilulek. Nápoj zažene žízeň, chlubí se svěží ovocnou chutí a navíc obsahuje spoustu vitaminů a minerálů. Regály obchodních domů a lékáren těmito produkty přímo přetékají a každý z nich se snaží upoutat co nejnápadnějším obalem, který slibuje co nejvyšší dávku prospěšných látek. Všechny ale ani zdaleka nejsou tak účinné, jak slibují.

Ověřený výrobce

V této situaci nemá cenu experimentovat a za každou cenu zkoušet nové produkty. Sáhněte vždy po ověřené značce, kterou vám doporučí lékárník nebo přímo lékař. Velké firmy obchodující s lékárenským zbožím si nemohou dovolit na trh uvést pochybný produkt, a proto je jejich účinek téměř zaručený.

Dbejte na přiměřené množství pomocné látky

Na zadní straně obalu je vždy uvedeno množství vitaminů, minerálů a dalších pomocných látek. Právě této malé tabulce věnujte vždy největší pozornost. Vyhýbejte se šumivým multivitaminům a zaměřte se spíše na jednotlivé vitaminy. V jedné tabletě  by měla být obsažena denní dávka jednoho vitaminu či minerálu, která je potřebná pro správný chod organismu a společně s ní také jako doplněk další látky v drobném množství. Multivitamin obsahuje široké spektrum prospěšných látek, ale minimální množství, což ve výsledku nepřináší pozitivní účinek.

Barviva a pomocné látky

Nenechte se zmást faktem, že se jedná o lékárenský produkt. I ten může být doplněn o škodlivá éčka, která jsou sice normami povolena, ale ve větším množství škodí tělu. Pozorně proto studujte složení produktu a věnujte pozornost použitým barvivům a doplňujícím látkám.

Šumivé vitaminy také citlivým jedincům dráždí zažívání. Pokud vás trápí pálení žáhy, vředy nebo jiné žaludeční obtíže, nahraďte šumivý nápoj raději pilulkou nebo gumovým bonbonem s vitaminy.

Nezapomínejte také na fakt, že se nejedná o náhradu pestré stravy. Přijímejte také dostatečné množství syrové stravy plné vitaminů a minerálů a šumivé tablety nebo jiné doplňky použijte pouze jako krátkodobou náhradu.

Autor: Tereza Hotovcová

Zdravý životní styl a objevování nových receptů je něco, co ji vždy naplňovalo, a proto se zde s vámi dělí o své poznatky.