Pijete pivo? Zkontrolujte si, jak je na tom vaše srdce

prsa

Jeden ze tří pivařů má poruchu srdečního rytmu. To je výsledek měření mnichovských lékařů na Oktoberfestu. Čím více hosté pivo pili, tím divočeji jejich srdce tlouklo.

Nejenže pivo stoupá do hlavy, ale navíc dokáže pěkně zatočit i se srdcem. Mnichovští výzkumníci to potvrdili na 3028 návštěvnících oblíbeného festivalu Oktoberfest, kde pivo teče proudem. Výzkum proběhl v roce 2015, kdy vědci postávali v pivních stanech a žádali náhodné kolemjdoucí o rychlý test na EKG prostřednictvím smartphonu a zároveň dechovou zkoušku. Výsledek? Čím více alkoholu, tím rozrušenější a nepravidelnější tlukot srdce.

Prázdninový srdeční syndrom

Třetina testovaných měla akutně rozhozený srdeční rytmus, čtvrtina pak dokonce tachykardii, tedy zvýšenou tepovou frekvenci – a problémy narůstaly s konzumací alkoholu.

Vědci z dřívějších studií vědí, že konzumace většího množství alkoholu v krátké době vede k poruchám srdečního rytmu. Známý je dokonce takzvaný “Holiday Heart Syndrom” (prázdninový srdeční syndrom), při kterém alkohol spustí absolutní arytmii. Ve většině případů ale byly poruchy zdokumentovány až hodiny po konzumaci alkoholu, nikoliv přímo v jejím průběhu.

Autor: Lucie Proutková

V mládí jsem často trpěla zdravotními problémy. Lékaři mi moc kloudného neporadili, ale zato předepisovalo jeden lék za druhým. Nakonec jsem se rozhodla poradit si sama zdravějším životním stylem. A ono to vyšlo - tak ráda poradím druhým.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments