Rakovina ledvin se dá dobře léčit. Jak ji ale poznat včas?

Nádor na ledvinách patří mezi nejčastější typy rakovin v České republice, přestože se mu nevěnuje taková pozornost jako například rakovině střev nebo plic. V dnešní době je poměrně dobře léčitelná. Jako vždy v takových případech ale platí, že k úspěšné léčbě velmi pomůže včasné odhalení rakovinového bujení. To přitom není v případě rakoviny ledvin zrovna jednoduché. Jaké jsou nejčastější varovné příznaky?

Krev v moči

Pokud v moči pozorujete krev, mělo by to být velké varování. Nemusí jít pouze o rakovinu ledvin, ale třeba také močového měchýře. Krev v moči nevypadá způsobí, že moč je nahnědlá či načervenalá. Většinou je krev v moči zrakem viditelná, nemusí tomu ale být vždy. Přítomna může být v menším objemu, a tak je rozpoznatelná pouze laboratorními testy. Krev v moči ale nemusí hned znamenat, že máte rakovinu, mnohem častěji za ni mohou ledvinové kameny či infekce a záněty močového měchýře. S návštěvou lékaře ale v žádném případě neotálejte.

Bolest v dolní části zad

Jak už to tak bohužel bývá, rakovina ve svých prvních fázích nebolí. Když už bolest pocítíte, většinou už postoupila do fáze další. Neznamená to však, že musí být pozdě. Rakovina ledvin se většinou projevuje bolestí pod žebry, nad pánví či v podbřišku a v drtivé většině pak jen na jedné straně těla. Může jít o bolest ostrou, ale také tupou. Každopádně při déletrvající bolesti, kterou jste dříve nepociťovali, zajděte raději k lékaři.

Bulka

Bulky nevěstí nic dobrého, byť nejsou automaticky znakem rakoviny. Ale také rakovina ledvin s sebou bulky přináší. Bohužel je často takřka není možné nahmatat, protože jsou skryté za různě tlustou tukovou vrstvou. Přesto při podrobnějším ohledání bulku nahmatat možné je. Pokud se tak stane, jděte k doktorovi.

Anemie a únava

Pokud se delší dobu necítíte ve své kůži a jste unavení, měli byste zpozornět. Nádory totiž obecně organismus vyčerpávají a způsobují tak únavu. Je to přitom takový typ únavy, ze které vám nepomůže ani dlouhý spánek. V podstatě vás každý den omezuje ve výkonu. Rakovina ledvin pak s sebou může přinášet také chudokrevnost neboli anémii.

Váhový úbytek

Zhubli jste za poslední dobu tak, že na vás visí kalhoty? Možná je to jen pozitivní výsledek diety, ale pokud žádnou nedržíte, měli byste se asi sami sebe zeptat, čím je to způsobeno. Rakovina se totiž často projevuje právě tím, že dotyčný shodí na váze.

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments