Pití kávy výrazně změní váš vzhled. K horšímu, zjistili vědci. Po fotce v tomto článku si další šálek rozmyslíte

Milovníci kávy by měli zpozornět. Zdá se totiž, že jejich oblíbený nápoj není zase tak zdraví prospěšný, jak se v posledních letech tvrdilo. Určité benefity zcela jistě má, ale pokud to s ním budete přehánět a budete ho dlouhodobě pít ve větším množství, mohlo by se to negativně podepsat na vaší fyzické schránce.

Znepokojivý dopad na vzhled

Většina lidí si to příliš nedovede představit, a tak jim vědci vypomohli vizuálním zobrazením. Zkonstruované obrázky ukazují muže jménem Steve, kterému je kolem 40 let. Je na nich zobrazena jeho tvář, jak bude vypadat, bude-li pít kofein ve vysoké míře. Na první fotografii se usmívá se světlou a čistou pokožkou. Na druhé se však Stevova tvář změnila na matnou a šedou, jedno z jeho očí trpí glaukomem, má rozmazané vidění a tmavé skvrny pod oběma očima.

Kromě fyzických účinků představuje větší množství kofeinu noční můru pro psychiku. Člověk se cítí podrážděný, nervózní a také trpí halucinacemi. Přestože Steve není skutečný, vedlejší účinky jsou velmi reálné pro lidi, kteří konzumují spoustu kofeinových nápojů, jako je káva, čaj, nealkoholické a energetické nápoje a jiné.

Foto: Lenstore

Negativní účinky kofeinu

Obrázky vytvořila společnost Lenstore, která se specializuje na zdraví očí, spolu se studií toho, jak stimulant ovlivňuje lidské tělo, přičemž každý pátý člověk vypije pět nebo více šálků kávy denně. Výzkum odhalil, že jeden z pěti (18 procent) lidí přiznává, že kofein jim způsobuje úzkost a zvýšené dávky mohou způsobit zvýšenou hladinu stresu.

Kofein spouští uvolňování adrenalinu, což může způsobit zvýšenou hladinu energie. Avšak nadměrné pití může vést k tomu, že se cítíme nervózní, úzkostliví a nervózní. Další třetina účastníků uvedla, že kofein jim ztěžuje usínání v noci, přičemž výzkum ukázal, že může zůstat v těle až devět hodin a může přispět k nespavosti. Symptomy zahrnují také suché oči, podrážděnost a problémy s pozorností.

Pokud jde o fyzickou stránku, 26 procent účastníků studie uvedlo, že kofein zvýšil jejich srdeční frekvenci. Aby toho nebylo málo, může způsobit vysoký krevní tlak, vedoucí k zarudnutí obličeje, nepravidelnému srdečnímu tepu, silným bolestem hlavy a problémům se zrakem. Lidé, kteří konzumují hodně kofeinu, jsou vystaveni vyššímu riziku srdečního infarktu nebo mrtvice.

Foto: Shutterstock

Problémy s očima

Vysoký krevní tlak poškozuje krevní cévy ve vašich očích a může způsobit oční problémy, jako je retinopatie (poškozená sítnice způsobující rozmazané vidění, krvácení do oka a dokonce i úplnou ztrátu zraku). Hrozí také poškození nervů oka, což může vést k dalším problémům se zrakem, jakož i choroidopatii (nahromadění tekutiny pod sítnicí). Stejně jako Steve máte vyšší riziko glaukomu, který může způsobit slepotu, pokud není léčen. 

Kromě toho výzkum odhalil, že 49 procent Britů se necítí schopno začít den bez šálku kofeinu. Studie zjistila, že lidé pijí každý den tři šálky kávy, tři šálky čaje, jeden energetický nápoj a dva nápoje na bázi kofeinu – což je výrazně nad doporučené množství. Podle Mayo Clinic je pro většinu dospělých bezpečné množství kofeinu do 400 miligramů.

Foto: Shutterstock, zdroj: The Sun

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Petr Ševčík
Petr Ševčík
2 let

Kdybychom k tomu přidali ještě pití alkoholu a kouření, tak potom by ten obrázek vypadal spíše jako zombie….😄

Last edited 2 let by Petr Ševčík
Magdalena
Magdalena
2 let

Tak tady jste se opravdu netrefili 🤣. Muj tata pije silnou kavu 3x denne od svych 15ti let a ve svych 62letech vypada daleko lepe nez nekteri mladsi rocniky 💪