Pozor na plíseň v bytě. Ohrožuje zdraví celé rodiny

Dříve byla plíseň ve vnitřních prostorách doménou jen špatně větraných a vlhkých místností. S rostoucí oblibou plastových oken a zateplováním domů i bytů se plísni daří mnohem více i tam, kdy byste ji dříve nepotkali. Plíseň v bytě může způsobit nejen respirační onemocnění, ale i smrt.

Bojujeme s mnoha druhy plísní

Tak drobný organizmus jako je plíseň má stovky tisíc různých podob. Mezi nimi je i malý počet těch, které způsobují vážné zdravotní problémy. Stojí za vznikem zánětu vedlejších nosních dutin, zánětu průdušek, respiračních onemocnění. Zhoršují i průběh mnoha alergií. Plíseň je druhem houby, která začne růst ve vlhkém prostředí. Plíseň je velmi tichý a zpočátku nenápadný protivník, kterého se zbavujeme velmi těžko. Podle místa výskytu můžeme plíseň objevit až když je velmi pozdě, třeba i za několik let.

Nebezpečí pro dýchací systém

Plísně uvolňují do atmosféry výtrusy, které dýchají všichni členové. Po čase začínají obyvatelé bytu kašlat nebo kýchat. Nebezpečné látky se dostávají do plic, začnou klíčit a stojí za vznikem rozsáhlého zánětu. Zánět ohrožuje funkci vnitřních orgánů, způsobuje alergické reakce a zhoršuje astma. Lidé trpí často kašlem, únavou, mají podrážděné oči, bolesti hlavy nebo je trápí nevolnost. Plísněmi jsou nejvíc ohroženy děti, starší osoby nebo osoby se zhoršeným zdravotním stavem.

Boj s plísněmi v bytě

Větrání je nutné provést několikrát denně a je třeba kontrolovat vlhkost vzduchu uvnitř. Například zapnutou digestoří při vaření nebo sušením prádla na balkóně. Pravidelně kontrolujte stěny, střechu, prostory okolo oken. Objevenou plíseň okamžitě zničte vhodnými prostředky. Na zdi se dá také použít speciální nátěr, který vás bude chránit po několik let. U rodinného domu projděte půdu a sklep, odstraňte všechna hmyzí, ptačí nebo vosí hnízda.

U plísně se nevyplatí čekat s agresivním chemickým zákrokem proti ní. Šíří se velmi rychle a ohrožuje zdraví každého člena rodiny včetně domácích mazlíčků.

Mohlo by vás zajímat

Autor: Iva Vendolská

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

1
Komentujte

avatar
1 Komentářová vlákna
0 Odpovědi ve vlákně
0 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
1 Autoři komentářů
Květa Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
Upozornit na
Květa
Host
Květa

Plíseň, to se divím že někdo přišel na škodlivost plísně.
Hygienou zjištěno 80ti nasobne překročení, soudy vyjádření státní instituce nezajímají, nezajímá jej ani že zde zemřelo zvířátko,nezajimalo že byt. Druzstvo nic na likvidaci plísně nepodniklo ale důležité bylo že všichni zvedli ruku pro vystěhování. Takže k čemu články o škodlivosti plísně když státní instituce zdraví člověka od kterého dostávají výplatu z jeho daní, nezajímá.
Opět článek, který se vysmiva lidem do očí.

Loading...