Bulimie se projevuje nenápadně. Jak ji rozpoznat a léčit?

Jíst a neztloustnout – to je důvod vzniku bulimie. Jedná se o onemocnění, které se stejně jako anorexie řadí do skupiny “poruchy příjmu potravy”. Bulimii lze lépe charakterizovat jako nadměrné přejídání se, ovšem přejídání se je doprovázené metodami, které podstupujeme, abychom neztloustli. Těmi metodami se myslí například vyvolávání zvracení, zneužívají se projímadla či (v tomto případě nebezpečné) odvodňující látky. Aby se po nadměrném jedení neztloustlo, pacienti se snaží extrémně cvičit či posléze hladovět.

Bulimie a anorexie jsou nemoci, které k sobě mají velice blízko. Obě jsou spíše psychickými poruchami a obě vznikají v době, kdy se lidé až příliš zabývají svou hmotností, kdy se trestají za kila navíc či jiné nedokonalosti spojené s jejich postavou.

V posledních letech se na vzniku bulimie podílí zejména neúspěšné diety. Když jsou diety neúspěšné, mnozí lidé nevidí jiné řešení než ve vyvolávání zvracení. Počet nemocných neustále stoupá, pacienty jsou nejčastěji ženy, a to do třiceti let.

Jaké jsou příznaky nebezpečné bulimie?

Otázkou je, jaké jsou příznaky nebezpečné bulimie. Symptomů je hned několik. Bulimii stoprocentně rozeznáme díky dvěma činnostem, které se neustále střídají. Máme na mysli záchvaty přejídání se a následnou očistu těla, tedy proces, během kterého musí všechno z těla ven.

Rodiče pacientů nejčastěji zaznamenávají poškozené zuby a dásně, které jsou poškozeny z častého zvracení. U žen může dojít k poruše menstruačního cyklu. Obecně lze říct, že jsou pacienti v depresích, unavení a velice dehydratovaní.

Jak se bulimie léčí?

Stejně jako u anorexie, tak i u bulimie je součástí léčby psychoterapie. U mladších pacientů se volí skupinová terapie, někteří však vyžadují individuální terapii. Co se týče léčiv, předepisují se antidepresiva nebo také antiepileptika. Lékaři také předepisují léky, které zvracení potlačují.

Mohlo by vás zajímat

Autor: Tereza Čierníková

Pro magazín AAzdraví píše od srpna roku 2018. Milovaná práce jí každý den umožňuje nahlížet na zajímavá témata a také se věnovat koníčkům v podobě plavání a čtení.

Komentujte

avatar
  Odebírat  
Upozornit na
Loading...