Plná bedna ovoce a zeleniny za 25 Kč. Lidl už je prodává na všech svých prodejnách

Se zajímavým projektem přišel obchodní řetězec Lidl v České republice. V zájmu zachování udržitelnosti nabízí zákazníkům atraktivně naceněné bedýnky s ovocem a zeleninou. Ty mají přibližně tři kilogramy různého obsahu a stojí symbolických 25 Kč. Platí přitom, že pokud byste si obsah bedýnek pořídili samostatně a za standardní cenu, zaplatili byste mnohonásobně více. Nemůžete si tak sice vybírat, co v bedýnce dostanete, na druhé straně je to velmi levné a navíc svým odběrem přispějete k tomu, že se zboží nevyhodí.

Celosvětový problém plýtvání

Nejde o úplnou novinku. Lidl pilotní projekt s bedýnkami odstartoval už před časem na několika svých prodejnách, kde se podle očekávání velmi dobře uchytil. A tak se rozhodl, že bedýnky za 25 korun rozšíří na všechna svá prodejní místa a udělá z nich stálý obchodní a především marketingový artikl.

Lidl jasně deklaruje, že bedýnky jsou jeho příspěvkem v boji proti plýtvání jídlem, které zejména ve vyspělých zemích, kam se Česká republika řadí, patří k velkým problémům, a to především etickým. Na produkci jídla se vynakládá obrovské úsilí a vede mimo jiné k zatěžování životního prostředí. Zároveň platí, že zatímco my žijeme v hojnosti, jinde na světě jsou stále lidé, kteří hladoví. Problém vyhazování jídla je tak stále ožehavější.

Právě obchodní řetězce čelily v minulosti značné kritice za to, že namísto, aby zboží před expirací využily nějakým bohulibým způsobem, raději ho vyhodí, aby si nekanibalizovaly své prodeje zboží za plné ceny. Ačkoliv jde v případě Lidlu zatím jen o ovoce a zeleninu, je to první krůček správným směrem. Obchodní řetězce totiž vyhodí každoročně obrovské množství potravin.

Na prodejnách nám často zůstávaly nepoškozené kusy ovoce či zeleniny, bohužel však například s protrženou síťkou či jiným obalem. To na kvalitu ovoce a zeleniny samozřejmě vliv nemá, rozhodli jsme se proto zkusit zákazníkům nabídnout koupi jiným způsobem,” uvádí mluvčí Lidlu Tomáš Myler v tiskové zprávě.

Zákazník si může vybrat bedýnku, která mu svým obsahem nejvíce vyhovuje. / Foto: Lidl

Tři kila za 25 Kč

Pochopitelně neplýtvají pouze samotné řetězce, ale i samotní zákazníci. Domácnosti vyhazují každý den značné množství nespotřebovaných potravin. Možná i je krok Lidlu přesvědčí k tomu, aby o svých nákupech lépe přemýšleli.

Bedýnky s ovocem a zeleninou jsou ve všech obchodech řetězce Lidl umístěny v prostorech za pokladnami, protože jsou rozměrné v nákupních košících by překážely. Pokud se pro tříkilovou bedýnku rozhodnete, oznámíte to pokladní, která vám k nákupu přičte poplatek ve výši 25 Kč. Následně si můžete odnést bedýnku podle svého výběru. Tímto způsobem by měly být prodávány také řezané květiny.

Foto: Lidl

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
9 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Růžena Tušlová
Růžena Tušlová
2 let

Myslím si,že je to dobrý nápad ,mě se to určitě líbí a hodí, nic jsem nevyhodila,zboží je kvalitní

Jan
Jan
2 let

Lupeni pro zviřata muže Lidl normálně dávat mimo zeli,za to se plati,pokud vám pan vedouci nechce dát nic podejte stižnost.V Děčíně je to bez problému.Léta beru listy květáku a kedlubny

Tomča
Tomča
2 let

a že v Lidlu Trutnov nám nechtěli dát lupení pro zvířata, prej to vedoucí zakazál, ať si noacpe ten kretén do chřtánu!

Martin
Martin
2 let

Pro sociálně slabý je to skvělý nápad

jarin
jarin
2 let

V Lídlu,ale nic nekoupíte hodinu po otevření.

Kormoran
Kormoran
2 let
Reply to  jarin

To musíš jít za prodejnu.

Iris
Iris
2 let

Ty bedýnky vůbec nejsou špatný nápad, určitě pro ty, kdo vaří denně a spotřebují větší množství zeleniny.
Mně by vadil omezený výběr (podle obsahu bedýnek) a 3kg je pro mně moc – vařím jen o víkendu a v létě mám vlastní zeleniny dost. V zimě bych si zase některou zeleninu nekoupila vůbec a jiná by mi asi chyběla.

koura
koura
2 let
Reply to  Iris

Tak co to tady komentuješ ty kravko, radši dej něco do potravinové banky

Iris
Iris
2 let
Reply to  koura

Jsi na diskuzi, asine, čím smysluplným jsi přispěl ty?