Zelený čaj si můžete vypěstovat doma v květináči. Krásná rostlina, která potěší oko a podpoří zdraví

Lahodný, a především zdravý zelený čaj lze doma vypěstovat ne příliš složitým způsobem. Ovšem je ale třeba počítat s tím, že první rok nesklidíte obrovské množství lístků, kterými byste se zásobili na celou zimu, ale rozhodně stojí za to jej doma vypěstovat, postupně se budete těšit z větší a větší úrody. Navíc pohladí nejen zdraví, ale také oko, jedná se o krásnou sytě zelenou rostlinku. Poradíme vám, jak jednoduše si takový zelený čaj vypěstovat v bytě či domě. Dokonce nemusíte být zdatný zahradník, zvládne to i začátečník. 

Jak správně zelený čaj vypěstovat

Máte dvě možnosti, buď si v zahradnictví koupíte sazenice, nebo si rostliny vypěstujete ze semen. Pokud jste zvolili druhou možnost, namočte semínka na den do vlažné vody. Tímto způsobem dříve vyklíčí. Následně je vložte do substrátu, který je vzdušný a mírně vlhký, nesmí být přemokřený. Tímto způsobem udržujte zeminu při teplotě nad dvacet stupňů, a především ji hlídejte, aby nevyschla. Jedná se o důležitý aspekt pro správné klíčení semen. 

Jakmile rostlinka začne růst, nechte ji na světlém místě, ale hlídejte, aby na ni nesvítilo slunce, paprsky by mohly rostlinu spálit. Dalším krokem bude udržet rostlinu ve vlhku. K tomu poslouží miska naplněná vodou, umístěná vedle rostliny, zvlhčovač vzduchu nebo jiný způsob, který zvolíte. Až se začne rostlina rozrůstat a bude mít více lístků, je dobré je zaštipovat, aby se z čajovníku rozrůstal krásný a košatý keřík. Lístky, které dáte pryč, můžete usušit na čaj.

Foto: Shutterstock

Při správné péči, to je neustálé vlhko, neopadává ani v zimě. Umístěte čajovník na světlé místo, klidně i do tepla. Naopak jej můžete umístit i do chladnější místnosti, ale teplota by neměla být nižší než deset stupňů. Substrát volte mírně kyselý a zalévejte pouze odstátou nebo ještě lépe dešťovou vodou. Tvrdou vodou z kohoutku rostlinu nezalévejte. Za dva až tři roky budete moci zelený čaj sklízet s určitou pravidelností.

Zelený čaj má silně antioxidační vlastnosti

Zelený čaj obsahuje antioxidanty zvané polyfenoly, které bojují za pevné zdraví, působí preventivně proti rakovině, srdečnímu onemocnění a předčasnému stárnutí pokožky. Dokonce dokáže ulevovat od projevů astmatu. Má také uklidňující a harmonizující účinky, jen pozor na případnou únavu při dlouhodobém pití. Dokáže redukovat váhu, podporuje funkce mozku, zabraňuje očním vadám a podporuje soustředění.

Foto: Shutterstock, zdroj: treehugger.com

Autor: Nikola Klementová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments