Plný koš prádla vyžehlím za 10 minut. Tchyně mi poradila skvělý fígl s alobalem

Žehlení stále více a více ztrácí na popularitě. S rapidně narůstající oblíbeností sušiček už v mnoha případech není potřeba. Přesto se najde ještě spoustu lidí, kteří žehlí pravidelně. A i ti ostatní čas od času musí něco extrémně pomačkaného vyžehlit. Jak dobu žehlení zkrátit, a tím si ulevit? Těšte se také na tipy pro co nejsnadnější žehlení.

Utíkejte pro alobal

Alobal neboli hliníková fólie je učiněný zázrak. V domácnosti ho využijete všemi možnými způsoby, my vám prozradíme, jak s ním rychleji vyžehlíte. Utrhněte několik větších obdélníků alobalu, naskládejte je na sebe a pak je lesklou stranou nahoru vložte pod potah žehlícího prkna.

Nyní se pusťte to klasického žehlení. Jak to funguje, ptáte se? Alobal velmi účinně odráží teplo od žehličky zase zpět, takže dost možná vyžehlíte obě strany prádla současně, a navíc ještě o poznání rychleji.

Žehlička jako nová

Tím ale schopnosti alobalu nekončí. Dokáže také vyčistit žehlící plochu žehličky. Pokud se žehlička zašpiní a vy nemáte po ruce žádný speciální prostředek, jednoduše alobal zmuchlejte do kuličky a z vychladlého povrchu žehličky jím veškeré nečistoty seškrábejte.

Foto: Shutterstock

Jak prát, aby žehlení tolik „nebolelo“?

  • Před praním prádlo otočíme naruby.
  • Nepřeháníme to s otáčkami, bohatě postačí 700-800 otáček, textilní vlákna se nelámou a prádlo se méně mačká.
  • Pro změkčení prádla použijeme aviváž, ta ho natolik vyhladí, že žehlení bude hračka. Pokud chemii neholdujeme, nalijeme do dávkovače místo aviváže trochu octa.
  • Prádlo po vyndání z pračky důkladně protřepeme. Zbavíme se tak záhybů, látka se co nejvíce vyhladí.
  • Košile, halenky a trika věšíme na ramínka, ostatní prádlo pomocí kolíčků, které se snažíme upevnit v oblasti švů, aby nám nevznikaly otisky.
  • S žehlením neotálíme. Po usušení žehlíme a skládáme co nejdříve.
  • Žehlíme postupně od materiálů, které vyžadují žehlení na nižší teplotu, až k těm nejodolnějším.
  • Přeschlé a pomačkané prádlo pokropíme vodou.
  • Vyžehlené prádlo necháme před uklizením do skříní hodinku vychladnout. Omezíme tak možnost vzniku plísní nebo dalšího pomačkání. začít plesnivět.

Foto: Shutterstock

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments