Tak to ruplo. Stát v roce 2024 sebere důchodcům peníze. Poprvé v historii

Pomalu, ale jistě se dozvídáme jednu novinku za druhou, které dopadnou na důchodce v České republice, a to už v letošním roce. Jedna opravdu vypečená nezačala platit v lednu, ale má odloženou platnost až od července. Přesto byste se jí měli zabývat už teď. V konečném důsledku tato změna připraví důchodce o nemalé peníze každý měsíc.

Nemáte nárok

Stát z nějakého důvodu finančně podporuje takzvané důchodové spoření. Státním příspěvkem zvyšuje jeho atraktivitu, protože je důležité, aby lidé mysleli na zadní kolečka a nějakým způsobem si spořili. Dlouhodobě se tohoto systému mohli účastnit také důchodci. Nikomu to nevadilo, ba právě naopak, bylo to vítáno, jelikož i oni si takto tvořili rezervy.

S tím je teď ale konec. Ministerstvo financí zjevně hledalo způsoby, jak ušetřit, a tady nějakou tu miliardu našlo. Důchodci nově ztratí nárok na státní příspěvek v rámci důchodového spoření, což tento produkt v jejich očích učiní neatraktivním. Mohou v něm sice pokračovat, ale je otázkou, proč by to vlastně dělali. Bez příspěvku se snadno najdou lepší alternativy.

Nechápu, proč to udělali. Konečně jsem dosáhla na státní příspěvek ve výši 340 Kč měsíčně, protože si zvládnu odkládat pár tisíc. Měla jsem z toho velkou radost a oni mi to teď seberou,” smutní sedmdesátiletá paní Hana.

Foto: Shutterstock

Velký podraz

Ministerstvo argumentuje tím, že je nesmysl, aby důchodci měli dotováno spoření na důchod, když už tuto dávku pobírají. Asociace penzijních společností ale nesouhlasí a navíc poukazuje na celou řadu problematických bodů v tom, jak se zrušení příspěvku pro penzisty provedlo.

V první řadě je tu totiž retroaktivity, jelikož se to bude vztahovat na již uzavřené smlouvy, kde s tím lidé počítali, nikoliv jen na ty nové. Je otázkou, zda to opět neskončí u soudu.

Čtěte také: Zlatý déšť pro důchodce v Česku. Stát nemile chyboval, každému bude muset vyplatit tučný balík

S tím je spojena další komplikace. Důchodci teď budou chtít své spoření vybrat, jelikož už se jim nevyplatí. Mnoho z nich ale zjistí, že nemůže, nebo jen za velmi nevýhodných podmínek. Je totiž nutné spořit alespoň pět let, abyste si udrželi již získané státní příspěvky. Pokud by tak produkt dnes zrušil někdo po čtyřech letech, bude vracet i veškeré dosud vyplacené příspěvky.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
8 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Josef
Josef
5 měsíců

Ano celý život jsem pracoval. Byly doby že i dvě práce. Letos je mě 64 let. S manželkou jsme žily slušně a vychovaly 4 děti. Naše děti mají tituly a pracují. Přivydělat si nemohu našli mě rakovinu v plicích. Takže nyní naše vláda na stará kolena ze mne udělá žebrák.

Miroslav Malý
Miroslav Malý
5 měsíců

Chyba je na obou stranách jak vlády tak i vás lidech nikdo se nezaměřil na ty co pomáhali lidem za jejimy zády i vládě tyhle lidi jste pak obviňovali za to jak jste se k nim zachovali a ti co se s tím vychlubovali tak jsou ti co to našli a zamotali to jen oni jsou ten důležití k jedné věci aby řekli pravdu co s tím udělali!!! Co já vím tak nám naháněli strach už v době dětství teď v dospělosti když neví tak nám ještě chytají pod krk a neřeší to co je hlavní problém nezbývá nám nic… Číst vice »

Alena
Alena
5 měsíců

…. ještě jsem zapomněla na europoslance, ústavní soudce a další. Když se to spočítá za rok, tak to je několik set miliard a ŠKODA pro stát (jak nějaký chytrák vypustil z pusy) a ne těch 19,5 miliardy o které byli ošizeni důchodci.

Alena
Alena
5 měsíců

Paní Štěpánková nechtěla byste už nechat důchodce napokoji? Nejdřív píšete jak si důchodci nahrabou, štvete proti nim aby je všichni
nenáviděli a teď zase píšete jiné nesmysly.
Že se nezabýváte třeba platy politiků? Jak si hrabou.
Fiala, Pekarová, Vystrčil 274 000,-Kč, ministři 195 000,-Kč
poslanci 110 000,-Kč atd… K tomu mají náhrady a bonusy a spoustu úředníků, asistentek, poradců a jiných darmož… tů.
A obří důchody těchto lidí se započítávají do průměrného důchodu a pak to vypadá jak se mají důchodci dobře. Kdyby se spočítal průměrný důchod obyčejných lidí tak je to 12 – 13000,-Kč

Zdeňka
Zdeňka
5 měsíců
Reply to  Alena

Přesně tak

Drahomir
Drahomir
5 měsíců

Není co komentovat zvolili jste si české hovada tak vám za Vaši důvěru vrátili i s úroky.

Pavel
Pavel
5 měsíců
Reply to  Drahomir

Tahle ta hovada si nikdo nezvolil, to byl podvod na voliče od…..Richeckého.

Zdeňka
Zdeňka
5 měsíců
Reply to  Drahomir

Přesně!