Plyn a elektřina již brzy razantně zlevní. Lidé takto mohou ušetřit velké peníze

Ceny energií jsou v současné době jednoduše neúnosné. Přitom hrozí, že pokud by se neudělalo nic, mohly by ještě významněji vyrůst. Ukazuje se však, že český stát začal konečně něco dělat pro české domácnosti, aby tento cenový tlak zmírnil.

Kolik se bude platit na podzim

Bylo například oznámeno, že stát by měl získat pod svou kontrolu elektrárny. Už to je samo o sobě příslibem, že by energie do budoucna nemusely být tak drahé, protože jejich cenu by mohly příslušné úřady velmi jednoduše regulovat. Tak jako to dělají v řadě jiných zemí. U nás to však nejde, protože elektrárny jsou vlastněny soukromými firmami nebo polostátním ČEZem, který musí brát ohled na minoritní akcionáře.

To je ale přeci jen hudba vzdálenější budoucnosti. Obyčejného člověka ze všeho nejvíce zajímá, kolik bude platit za elektřinu a plyn v příštích měsících, protože už se přeci jenom zase blíží podzim, kdy začíná topná sezóna a dny se zkracují, takže je potřeba více svítit.

Ministerstvo průmyslu již také představilo plán na takzvaný úsporný tarif. A ukázalo se, že jedna domácnost může v nejlepším případě ušetřit 15 tisíc korun, a to ještě jen v případě, kdy topí plynem. Domácnosti, které topí, vaří a svítí pomocí elektřiny, dostanou slevu pouze 11 tisíc korun.

Foto: Shutterstock

Jak na tom budou lidé v bytech?

Nakonec se počítá také s obyvateli bytů. Ty, které mají centrální kotelnu, budou mít obdobu tohoto úsporného tarifu pro celý dům. Jinou formu by pak měli čerpat ty domy, které jsou vytápěny dálkově pomocí tepláren. S nimi se stát snaží dohodnout, aby nezvyšovaly ceny. To by v konečném důsledku mohlo představovat vůbec největší možnou úsporu, protože ostatním ceny plynu vyskočily i několikanásobně. Zatím ale není jisté, zda bude takové řešení proveditelné.

Každopádně by se lidé již brzy měli dočkat úlevy. Je ale otázkou, zda do té doby ceny energií nevyskočí znovu tak, že to vlastně nikdo nepostřehne. Ostatně, něco podobného se stalo s cenou pohonných hmot. Jejich cenu stát také podpořil, ale vývoj na trhu ho překonal.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Vlapu
Vlapu
2 let

Üleva bude až půjdu k volbám a vyhraje SPD.Lidi na podzim jděte volit.Je to referendum zda zde nadále strpíme evropskou mafii.