Po 50. roku věku nesmíte jíst tyto potraviny. Už pro vás nejsou dobré

Během života prochází lidské tělo několika vývojovými fázemi s různými výživovými potřebami. Tomu je třeba přizpůsobit i stravu, aby tělo dostávalo vše, co v dané etapě vyžaduje. Po 50 roce života se výživová potřeba rovněž mění. Poradíme, co nejíst.

Specifická výživa po 50 roce života

Ve zralém věku potřebuje tělo jídelníček sestavit s ohledem na křehčí tělesnou kostru a ochabující svalstvo. Hlavním problémem je především úbytek vápníku. Organizmus trápí ale i nárůst tukové tkáně, hormonální změny (u žen i u mužů), vypadávání vlasů a mnoho dalšího. Po padesátce je třeba jídelníček celkově odlehčit a zařadit zdravé varianty některých potravin. Na mnoho pochutin budete muset rovnou zapomenout.

Vyřaďte sladké limonády

Pokud jste to neudělali doteď je nejvyšší čas vzdát se kolových nápojů, ochucených minerálek a jiných limonád. Přemíra cukru v podobě prázdných kalorií vám rozhodně nesvědčí. Po padesátce roste riziko rozvoje cukrovky a sladkými limonádami jí jdete naproti. Pozor si musíte dávat i na kyselinu fosforečnou, ta nepříznivě ovlivňuje hustotu kostí.

Bílou mouku nahraďte

Na trhu je velké množství zdravějších alternativ, proto není nutné dál konzumovat pečivo z bílé mouky. Pozor i na těstoviny. Vybírejte potraviny s nízkým glykemickým indexem, díky nim se budete cítit zasyceni po dlouhou dobu a nebude vám tolik kolísat hladina cukru. Kolísání hladiny cukru má na svědomí onen mučivý pocit hladu a chuti na tučné a sladké potraviny.

Foto: Shutterstock

Mléčné výrobky ano, ALE

Rozhodně zařaďte do jídelníčku mléčné výrobky. Zaměřte se ale na varianty s minimem cukru. V mléčných výrobcích dodáte tělu vápník i další vitamíny a minerály. Musíte si jen vybrat ty, které obsahují snížené množství cukru. Možná budete překvapeni, že si běžně kupujete výrobky, které mají 3,5 lžičky cukru na 100 g výrobku.

Co dále vyřadit z jídelníčku

  • Veškerý fast food.
  • Smažené pokrmy.
  • Uzeniny a polotovary.

Foto: Shutterstock, zdroje: Eat this, not that, Bio Trust

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments