Televize, sporák či mikrovlnka vás mohou finančně zruinovat. Pokud je špatně zapojíte, na konci roku se nedoplatíte

Pomalu se blíží podzim a dny se zkracují. Počasí bude stále méně slunečné, více deštivé a my tak budeme doma trávit o poznání více času.

A protože nás v médiích straší, že ceny elektřiny na zimu porostou, je načase zopakovat si zásady, kterými bychom se měli řídit. Ať zbytečně neplatíme více, než je nutné. A jaké to jsou?

Mějte plnou lednici

Snažte se zaplnit lednici i mrazák, protože čím jsou prázdnější, tím více energie spotřebovávají. Vychlazené nebo zmrazené potraviny pomáhají ve spotřebiči udržovat chlad. Pravidelně také odmrazujte.

Nepředpírejte, nevyvářejte

Perte na 30 – 40 °C. S kvalitou dnešních prášků a gelů je to naprosto dostačující. Není potřeba prádlo předpírat. Pokud máte možnost, sušte raději venku, protože jedním z největších žroutů energie je právě sušička.

Používejte LED žárovky

Spotřebují až o 90% méně energie, než ty běžné. Sice mají vyšší pořizovací cenu, ale jejich životnost se pohybuje kolem 15 000h, zatímco u obyčejných je to pouhých 1000h. Při běžném režimu svícení kolem 4 hodin denně zaplatíte ročně za provoz LED žárovky pouhých 63 Kč. U té běžné je to ale 400 Kč. A to mluvíme o pouhé jedné žárovce, tak si to vynásobte počtem svítidel, které doma máte.

Pohotovostní režim není zadarmo

Spotřebiče z pohotovostního režimu odpojujte. Třeba monitor ve stand-by režimu spotřebuje 0,5 Wh každou hodinu, kdy není zcela vypnutý. Pokud je v provozu čtyři hodiny denně a zbytek ve stand-by režimu, ročně vyplýtváte 3 600 Wh energie zbytečně. A to se týká i televizorů, audio a video přehrávačů, herních konzolí, set–top boxů a dalších. Raději si pořiďte prodlužovačku s vypínačem.

Foto: Shutterstock

Odpojujte i nabíječky

Nezapomínejte ani na nabíječky mobilů a notebooků, které odebírají elektřinu, i když nejsou připojeny k přístroji. Stejně tak všechna zařízení, která mají zabudované hodiny, jako jsou například mikrovlnné trouby.

Vody ohřívejte raději v rychlovarné konvici než na sporáku a pouze tolik, kolik aktuálně potřebujete.

Žrout je i stolní počítač

Věděli jste, že stolní počítač má mnohem vyšší spotřebu elektřiny, než notebook? Pracujete z domu a používáte stolní počítač 8 hodin denně? Potom ročně zaplatíte o 4 000 Kč více, než kdybyste pracovali s notebookem.

Šetřete při sprchování

Pro sprchování si pořiďte sprchovou hlavici šetřící vodu, protože ta samozřejmě šetří i energii na její ohřev. Ať už váš ohřívač využívá elektřiny nebo plynu, stále dochází k jejímu zbytečnému plýtvání. S úspornou sprchou ušetříte až 50 % vody. Během pěti let potom může být úspora na její ohřev až 20 000 korun.

Není čas změnit dodavatele?

Na internetu existují společnosti, které vám zdarma porovnají dodavatele energií, působící ve vašem regionu. Zkuste je oslovit a zjistit, jestli platíte opravdu tu nejvýhodnější cenu, jakou byste mohli. I tady můžete zásadně ušetřit.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments