Po tomto čaji usnete jako nemluvně. Na prášky zapomeňte

Spánek je tím nejdůležitějším pro náš organismus, tělo regeneruje a pomáhá připravovat na zátěž, která ho čeká.  Ale co dělat, když nepřichází? Sáhnout můžete po doplňcích stravy, které sice mohou pomoci, ale nemají prokazatelný účinek, možnou volbou jsou léky na předpis, které ale doprovází riziko závislosti, nebo můžete zvolit přírodní metodu.

Kvalitní spánek

Pokud chcete tělo i mysl skutečně regenerovat dbejte na minimálně osmi hodinovou délku vašeho spánku. I když se možná řadíte do skupiny tzv. sov, které většinu života prožijí v noci, je důležité si uvědomit, že právě noční spánek je ten nejdůležitější. Říká se, že, co nenaspíte do půlnoci, nedohoníte. Ale jak zajistit, že i přes veškerý pracovní stres a starosti v osobním životě dokážete v pravý čas vypnout? Vyzkoušejte bylinkové čaje.

Citrusová meduňka

Tato po citrusech vonící bylinka s listy ve tvaru srdce je jeden z nejosvědčenějších receptů na nespavost. Silice, která v ní je obsažena má intenzivní zklidňující účinky a lze jí používat při stavech úzkosti. Její vůně uklidňuje i naše další smysly. Dokáže také navrátit duševní rovnováhu. Její nespornou výhodou je možnost připravit si z ní nejen čajový odvar, ale vhodná je i pro přípravu domácího meduňkového sirupu, který můžete používat na do šťáv, nebo jako sladidlo do jiných tekutin.

Čaj z Heřmánku lekařského. / Foto: Shutterstock

Kozlík lékařský

V případě, že jste si již v zoufalství někdy koupili doplněk stravy na podporu spánku, bezesporu obsahoval tuto bylinku. Je totiž dlouho dobu známa pro své pozitivní účinky na lidský spánek. Zkracuj dobu usínání a pomáhá navozovat lidský spánek.  Předávkování ale může způsobit zpomalení reakcí organismu. Proto dávejte pozor, především, chystáte-li se řídit jakýkoli dopravní prostředek.

Voňavý heřmánek

Jistě se vám již stalo, že jste, při potřebě uklidnit se, sáhli po horkém šálku heřmánkového čaje. Je znám pro své léčivé účinky a využíván jako všelék na rozličné neduhy. Mezi jinými uklidňuje zanícenou pokožku a je vhodný i při ošetření ran. Nic se ale nesmí přehánět. Tato bylinka se řadí mezi ty, které vyvolávají alergickou reakci, není tedy vhodné jí dávat příliš citlivým osobám nebo malým dětem.

Spánková hygiena

Dvě slova, která jste dozajista slyšeli. Skrývá se pod nimi doporučení,  která spánek zkvalitní a pomohou navodit. Vhodné je se vyhnout elektronickým přístrojům, jako jsou mobilní telefony, televize a podobné, těsně před usnutím. Snažte se spát v dobře vyvětrané místnosti . Před spánkem se věnujte klidné činnosti, přečtěte si knížku, meditujte nebo se věnujte aktivní relaxaci. Pokud rádi sportujete během dne, tělo se příjemně unaví a usínání bude jednodušší, této aktivitě se ale věnujte jindy než před usnutím.

Foto: Shutterstock, zdroj: Healthline

Autor: Hedvika Hampejsová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments