Rakovina střev se nejprve ohlásí znamením na kůži. Je klíčové ho rozpoznat, dokážete to?

Střeva jsou bohužel orgánem velmi náchylným k rakovinovému bujení. Důsledkem toho je stále velký počet pacientů, které toto onemocnění každoročně postihne. Jde o jeden z nejčastějších typů nádorů, přičemž jeho prevalence se nijak zvlášť nemění, a to navzdory tomu, že dnes už je známo, jak moc je možné rizika této choroby ovlivnit kvalitní životosprávou ve svůj prospěch.

Nečekané projevy

Lidé jsou ale vůči podobným radám obvykle imunní, protože se domnívají, že jich se přeci rakovina střev týkat nebude, jakkoliv tuší, že se nestravují zrovna optimálně. V takovém případě už nezbývá než jen upozornit na prvotní příznaky takové nemoci, aby dotyčný mohl dorazit k lékaři alespoň včas. To je totiž klíčové. Pokud se tak stane, je naděje na vyléčení vysoká. A naopak.

Bohužel však mnoho lidí první varovné signály přehlédne a diagnóza tak přichází významně později, než by bylo optimální, což léčbu komplikuje. Ještě více než v případě jiných typů rakoviny způsobuje ta střevní únavové stavy. Je to dáno zejména tím, že v důsledku rakoviny střev dochází k anémii, kterou způsobuje nedostatek železa v krvi. Lidé si pak často stěžují na velkou únavu, ačkoliv by vlastně unavení být neměli. Pokud pozorujete takovouto disproporci, jde o jednoznačný varovný signál toho, že se v těle něco děje.

Dalším velmi průkazným znamením rakoviny střev je náhlé zblednutí kůže. I to je projevem chudokrevnosti,” uvedla doktorka Sonia Khan působící na odborném serveru Medicine Direct. V případě, že vás přepadá značná únava a navíc pozorujete bělavou pokožku, není na co čekat, v každém případě vyrazte k lékaři, který provede potřebná vyšetření.

Foto: Shutterstock

Nevyhýbejte se vyšetření

Nejde ale o jediné příznaky počínající rakoviny střev. Ty další se pochopitelně týkají činností, které se střevní funkcí souvisí, tedy vylučováním. Znamením, že se něco děje, by pro každého člověka měly být změny v rámci stolice, ať už jde o její četnost nebo konzistenci. Jasným varováním je potom krev ve stolici, kterou je možné pozorovat na toaletním papíře.

Dalším symptomem je také nepříjemný tlak až bolest v oblasti zad. To se někdy podobá pocitu, že se vám chce na velkou, ale ve skutečnosti dochází k útlaku střev nádorem. V některých případech je možné nahmatat i bulku přes břicho.

Lidé často vyčkávají s návštěvou lékaře proto, že se obávají vyšetření střev, které probíhá obvykle kolonoskopicky. Obavy však nejsou na místě, protože jde o vyšetření bezbolestné a navíc velmi průkazné. Dokáže lokalizovat i menší nádory, případně polypy, ze kterých by problém teprve mohl vzniknout.

Foto: Shutterstock, zdroje: Radiologyinfo, Cancer

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Róbert
Róbert
1 rok

Zaujímavý text, ale vyhlásiť kolonoskopiu za bezbolestné vyšetrenie môže len niekto, kto ju neabsolvoval 😀

Iris
Iris
1 rok
Reply to  Róbert

Však ” maminka se zájmem o zdravý životní styl” o tom jenom četla…jako o všem, co tady kdy vyplodila.

Jsou Velikonoce a tak je třeba lidi postrašit, aby nebyli tak odporně šťastní… 😀

Ivana
Ivana
1 rok
Reply to  Róbert

Pro někoho bolestivá je. Uvědomte si, že každý člověk jinak reaguje. Moje kamarádka měla takové bolesti, že museli skončit s vyšetřením.