Imunitní systém dětí je na začátku. Jak ho správně učit?

Imunitní systém má za úkol chránit organismus před nejrůznějšími viry a bakteriemi a je zodpovědný za rychlé uzdravování. První tři roky života jsou rozhodující pro jeho vývoj a pro správnou funkci. Jak pomoci našim nejmenším?

Imunitní systém jako učící se mechanismus

To, jak je naše tělo chráněno se začíná formovat už v průběhu těhotenství, nejvíce v posledním trimestru. Až do porodu je miminko chráněno imunitním systémem matky, dále však je boj s nepřáteli z vnějšího prostředí zcela na něm. Pro správnou funkci imunitního systému jsou první tři roky klíčové, největší vliv má kojení a později frekvence a míra s jakou batole vystavujete vlivům vnějšího prostředí. Imunitní systém se vyvíjí a učí celý život, ale stále pomalejším tempem.

Vrozená a získaná imunita

Miminko vybavíme už na samém počátku. Část imunity zdědí a další získá během přirozeného porodu. Další imunitu už musí miminko získat v průběhu života. Postupně přichází miminko do kontaktu s nejrůznějšími patogeny a bojem proti nim trénuje imunitní systém. Patogeny přicházejí přirozeně z okolního prostředí nebo uměle v podobě očkování.

Jak pomoci imunitě

Přirozený porod a časté kojení je základním stavebním kamenem. Pokud je to možné, pokračujte v kojení co nejdéle, i když dítě už přijímá dostatek jiné stravy. Strava by měla být bohatá na vitamíny a minerály a postupně by měly být zařazovány i alergeny, aby se předešlo potravinovým alergiím v budoucnu. Po šestém měsíci života se začíná imunitní systém postupně učit. Nesnažte se udržovat vše kolem dítěte v perfektní sterilitě. Nevadí, že dítě vkládá předměty a hračky do úst, nevadí že je v krátkém kontaktu s jiným dítětem, které právě pokašlává. To vše jsou signály, které učí imunitní systém správným reakcím. Samozřejmostí je dodržování běžných hygienických návyků, jako mytí rukou, kapesník na rýmu a pravidelné větrání. Není však nutné časté používání dezinfekčních prostředků a pravidelná sterilizace hraček, jako u novorozence.

Tipy pro podporu imunity:

  • dlouhodobé kojení,
  • pestrá strava,
  • pravidelný spánek,
  • vystavení vnějším vlivům,
  • otužování,
  • fyzická aktivita,
  • dětský kolektiv.

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments