Podrážky bot jsou plné nebezpečných bakterií

bTaké se podivujete nad tím, že ve filmech chodí lidé doma obutí ve stejné obuvi, jakou použili venku? Hlavou vám jistě probleskne myšlenka na to, o kolik jsou naše domácnosti čistší jen proto, že se vyzouváme. Máme pro vás nepříjemné překvapení. Na podrážkách bot si do chodby přineseme obrovské množství nebezpečných bakterií.

Bakterie na podrážkách bot

Na chodnících a cestách se nevyhneme tomu, abychom nevstoupili do některého hnízda bakterií. Největší výskyt bakterií je v trusu ptáků a nezáleží na tom, jak starý je onen trus. Na podrážkách bot přenášíme bakterie všude tam, kam vstoupíme. Jak postupujete při příchodu domů? Jistě přijdete do chodby a boty zujete. Tím se bakterie dostaly až do bytu. Dále chodíte v bytě bosky, chodbou projdete bosky i několikrát denně. Bakterie se rozšíří do ostatních částí bytu.

Malé děti si často hrají na zemi, a i vy zvedáte ze země nejrůznější předměty. Cesta bakterií po vaší domácnosti je více než otevřená.

Nebezpečná Clostridium difficile

Grampozitivní bakterie způsobuje průjem a vážná onemocnění trávícího traktu. Je to bakterie, která když se v těle přemnoží začne uvolňovat škodlivé toxiny. Mírnějším projevem je nadýmání, zácpa nebo průjem. Závažnějšími potížemi jsou bolesti břicha a významný průjem s vodnatou a silně zapáchající stolicí. K přemnožení bakterie dochází často v případě, kdy je oslabena střevní mikroflóra v důsledku užívání antibiotik.

Spory bakterie dokáží přežít na jakémkoliv povrchu, a to i po několik měsíců.

Prevence

Naštěstí existuje velmi jednoduchá a účinná obrana. Není třeba několikrát týdně desinfikovat celou domácnost nebo stříkat speciálním prostředkem podrážky bot. Postačí vyzout boty před prahem domácnosti a vstoupit na čistý povrch vaší chodby tak, abyste bosou nohou nestáli před vchodem v místě, kde mohou bakterie číhat.

Pokud se u vás vyskytnou závažnější průjmová onemocnění a zároveň jste v předchozích dnech brali antibiotika, vyhledejte lékaře. Pomáhá i užívání probiotik.

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.