Podzim je období pálení svíček. Neškodí to našemu zdraví?

Je tu podzim a společně s ním i celá řada neodmyslitelných činností – hrabání listí na zahradě, dřívější stmívání, ranní mrazíky a samozřejmě i pálení svíček, které k tomuto období zkrátka už tak nějak patří. Možná si ani vy neumíte podzimní atmosféru bez zapálené svíčky představit a vždycky se nemůžete dočkat studenějších měsíců, během kterých vypálíte celou svou celoroční sbírku vonných i čajových svíček. Otázkou ale je, jestli časté (u někoho dokonce denní) pálení svíček neškodí našemu zdraví…?

Pálení svíček dělá kouzelnou atmosféru

Určitě se shodneme na tom, že svíčky mají něco do sebe. Chceme-li navodit příjemnou atmosféru, zlepšit si náladu nebo domů přilákat pověstné útulno, stačí škrtnout sirkou nebo stisknout zapalovač a hřejivý plamínek nám rázem vykouzlí úsměv na tváři.

Například v takovém Dánsku mají pro pálení svíček i vlastní termín, říkají mu hygge a svíčky zde najdete zapálené prakticky kdekoli (od domácností až po školy či kanceláře) a to prakticky od rána do večera. S pomocí svíček si tak lidé v této zemi zpříjemňují každodenní a naprosto běžné činnosti, jako je například vaření, čtení, úklid domácnosti a podobně.

Opravdu svíčky škodí zdraví?!

Dánská studie přišla s tvrzením, že hořící svíčka je pro lidské zdraví daleko větší hrozbou, nežli cigareta. Americké studie zase tvrdí, že nejškodlivější jsou svíčky parafínové, ve kterých se nachází zbytky ropných produktů a ty se prostřednictvím vypalování dostávají do ovzduší a následně do našeho těla. Kromě sazí se během pálení svíček může uvolňovat i toulen, oxid uhličitý nebo třeba formaldehyd. Pozor bychom si měli dát zvláště na vonné svíčky.

Nebude to tak horké…

Při dodržování určitých pravidel pro nás zapálená svíčka až takovou hrozbou není. Důležité je myslet na to, že by svíčka neměla hořet déle než čtyři hodiny, neměli byste svíčky pálit v malých a uzavřených místnostech, jako je například koupelna a pokud už svíčky pálíte, měli byste myslet na častější větrání a to klidně několikrát během dne. Jakmile svíčku sfouknete, všechen kouř se snažte dostat z domácnosti. Jinak si můžete pálení oblíbených svíček i nadále užívat, vždyť i Dánové to tak dělají a ne nadarmo patří k nejšťastnějším zemím světa.

Autor: Nikol Bláhová

Jsem milující maminka malé princezny a zároveň kreativní duše, která ráda skrze své články předává čtenářům nové a zajímavé informace. Vystudovala jsem IT, ale má životní cesta se měla ubírat směrem psaní. Mým snem je napsat knihu - a nejen jednu. Zdraví má každý z nás jen jedno, proto bychom o sebe měli pečovat s láskou, budu ráda, když se díky mým článkům dozvíte něco užitečného.