Podzimní kombinace chřipky a koronaviru bude obrovský problém, prohlásil epidemiolog Prymula

Dneškem se do značné míry uvolňují nejrůznější vládní omezení. Po útrpných dvou měsících je konečně možné se občerstvit na restaurační zahrádce, nakoupit si v obchodním centru nebo zajít do kina. Uvolňování přitom bude pokračovat. Brzy bychom se mohli najíst i uvnitř hospod a za měsíc snad už alespoň venku sundáme povinné roušky.

Roušky na čas zmizí, ale vrátí se

Datum 15. června zaznělo už od ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha a nyní ho pro MF DNES potvrdil také hlavní epidemiolog Roman Prymula. Jde přitom spíše o nejzazší datum, je možné, že ke zrušení povinnosti nosit roušky venku dojde dříve. Podle Prymuly ale bude zásadních příštích čtrnáct dnů, kdy se projeví postupná normalizace stavu společnosti. “Pokud dopad na společnost bude rozumný a nikterak dramatický, můžeme bez bázně a hany roušky minimálně ve venkovním prostředí sundat.

To ale v žádném případě neznamená, že se s nimi rozloučíme nadobro. Je velmi pravděpodobné, že povinnost je nosit zůstane zachována pro vnitřní prostory, například obchody nebo městskou hromadnou dopravu. A Prymula se domnívá, že roušky ve větším měřítku vyndáme opět na podzim. Obává se totiž souběhu chřipkové epidemie a druhé vlny té koronavirové. To by byla pro zdravotnický systém katastrofa.

Masivní podzimní vlna

Já si myslím, že na podzim je budeme používat intenzivněji. My budeme apelovat na to, aby se lidé, včetně zdravotníků, nechali očkovat proti chřipce. Protože kombinace podzimní chřipky a koronaviru bude obrovský problém. Kumulativně to může dojít do 1,5 milionu lidí. A takovou masu nezvládneme diagnostikovat, jestli mají covid-19, nebo jen obyčejnou chřipku,” uvedl epidemiolog Prymula.

Podle Prymuly nikdo na světě není schopen říct, jakým směrem se bude koronavirová epidemie ubírat. Mezi nejpravděpodobnější prognózy je řazena právě masivní podzimní vlna, která by mohla být mnohem horší než ta první, už jen proto, že společnost a ekonomiku zřejmě nepůjde znovu tak hermeticky uzavřít. Hlavní epidemiolog se ale domnívá, že druhá vlna může přijít i dříve, a to právě kvůli rozvolňování ochranných opatření. “Předpokládám, že tady vzniknou nějaké dílčí vlny, a ta první přijde v červnu.” Nebude však nijak brutální.

Foto: Freepik

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.