Život v komunitě tří rodin. Taková je vize blízké budoucnosti epidemiologa Prymuly

Loading...

Hlavní epidemiolog Roman Prymula je známý tím, že pro myšlenku nejde daleko a ochotně své nápady sděluje médiím. Často ještě předtím, než je prodiskutuje s vládními představiteli, kteří pak někdy tvrdí něco jiného, což způsobuje zbytečné zmatky.

Návrat opatření je možný

Na druhé straně je třeba si Prymulovy otevřenosti vážit a jeho slovům přikládat důležitost, jakou si zaslouží. Stále mu totiž naslouchá velká část vlády v čele s Andrejem Babišem. Právě podle doporučení jeho a dalších odborníků se formují opatření proti koronaviru, respektive jejich následné uvolňování.

Roman Prymula vidí současné ukončování ochranných opatření jako určité riziko, byť si uvědomuje, že v této fázi jde už o nutnost, protože lidem už dva měsíce chybí obyčejné věci.

Prymula každopádně vyzývá veřejnost k tomu, aby současné rozvolňování nebrala jako oslavu vítězství nad koronavirem. Toho jsem totiž dosud nedosáhli. Reálné podle něj je, že se opatření budou muset v nějaký moment vrátit.

Už jen doporučení

Musíme si uvědomit jednu věc: pokud se dostaneme do nějaké kritické situace, tak nás znovuzavádění opatření bude poměrně hodně obtěžovat. Já bych navrhoval, aby lidé žili v nějakých menších komunitách. Že se budou například stýkat tři rodiny a další komunikace moc nebude. V této formě se to dá udržet kontrolovaně,” uvedl Prymula v rozhovoru s MF DNES.

Tato vize blízké budoucnosti je opravdu zajímavá. Podle epidemiologa by lidé měli navázat vazby jen s omezeným počtem dalších homogenních jednotek, tedy například rodin. Tím dojde k určitému ukojení potřeby společenského kontaktu, který ale zároveň bude stále omezen.

Velký problém této představy ale spočívá v její nevymahatelnosti. Nemůže jít o nic více než měkké doporučení, které pravděpodobně nebude bráno příliš vážně.

Epidemiolog Prymula rovněž nastínil další vývoj epidemie, respektive kdy by mohly přijít další vlny nákazy. “Na světě není nikdo, kdo by udělal studii, která by byla akceptována všemi. To popravdě nikdo z odborné veřejnosti nečekal. Podzimní vlna se jeví nejpravděpodobnější, ale za situace, že budeme dodržovat opatření, která tady máme. A to už se, jak jsme říkali před chvílí, pomalu ani teď neděje. Proto předpokládám, že tady vzniknou nějaké dílčí vlny. A ta první přijde v červnu.

Foto: Freepik

Mohlo by se vám líbit

Loading...

Autor: Petr Vavrenka

Specialista na podávání erudovaných, přesto srozumitelných informací o nemocech trápících lidstvo.