Pokouší se o vás infarkt? Sledujte svoje nehty

Srdeční příhody mohou být náhlé. Častěji však začínají mírnými nevolnostmi, které ignorujeme. Nová studie odhalila, že blížící se infarkt vám může naznačit i zřetelné příznaky viditelné na nehtech. Vyplatí se proto své nehty pozorně sledovat, jak upozorňuje portál MRHC.

Srdeční infarkt je velmi nebezpečný a často jde o minuty. Vnímání včasných varovných příznaků vám může zachránit život. Experti radí, čeho bychom si měli všímat a publikují tyto informace na portálu medicaldaily.com.

Když přichází infarkt

K infarktu dochází následkem omezení toku do srdečního svalu a srdce ztrácí hladinu živin a kyslíku, které potřebuje ke své funkci. Většinou je spouštěčem infarktu koronární onemocnění srdce známé pod názvem ischemická choroba srdeční. Nejčastěji dojde k porušení vnitřní výstelky cév neboli endotelu, pak tuky, cholesterol a jiné látky v krvi postupně vytvoří v cévách překážku a následně omezí průtok krve.

Hlavní příznaky infarktu

Nejběžnějším příznakem infarktu myokardu v akutní fázi je bolest na hrudi. Pokud trvá více než 5 minut, vystřeluje do ramene, lopatky, krku, dolní čelisti nebo nadbřišku, ihned volejte lékařskou pomoc. Infarktu může předcházet i svíravá bolest žaludku, zvracení, změna barvy pokožky a rtů, které jsou bledé až modré, závratě, zrychlený krátký dech, studený pot, vysoká nervozita, úzkost a strach.

Foto: Shutterstock

Sledujte svoje nehty

Infarkt sice často přichází náhle a bez varování, ve většině případů nám ale dává tělo najevo, že se k němu blížíme, jen příznakům nevěnujeme dostatečnou pozornost. Několika studií odhaluje příznaky na nehtech. Pod jedním nebo více nehty se objeví červená nebo fialová čárka, která poukazuje na ischemickou chorobu srdeční, která je hlavním spouštěčem obávaného srdečního infarktu. Dalším příznakem možného onemocnění srdce jsou také nehty zakřivené směrem dolů a otoky prstů.

Nechte se vyšetřit odborníkem a vsaďte na prevenci

Pokud objevíte na svých nehtech popsané příznaky, navštivte lékaře, který vám udělá vyšetření a diagnózu potvrdí nebo vyvrátí. V prevenci infarktu myokardu je důležitá pravidelná tělesná aktivita. Snížíte hmotnosti a zlepšíte srdeční funkci. Pokud vás trápí vysoký krevní tlak a cukrovka, dostatek pohybu podpoří léčbu léky. Důležitá je i střídmá a vyvážená strava. Na rozšíření cév si mohou dát ženy 0,2 dcl vína nebo piva denně a muži 0,3 dcl. Nutné je také skončit s kouřením.

Foto: Shutterstock, zdroj: MRHC

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments