Pokud budete pít tento nápoj, vypadají a zřídnou vám vlasy, bijí na poplach lékaři. Lidé ho přitom milují

Padání a řídnutí vlasů je strašákem mnohých lidí. Další to přitom příliš nechápou, protože se jich to netýká. Avšak jde o značný problém, který může mít nemalé dopady na psychiku. Vlasy jsou naší nedílnou součástí, a pokud si na nich někdo zakládá, bude velmi trpět tím, když mu začnou padat, případně se zhorší jejich kvalita.

Hormonální nerovnováha

Často se tvrdí, že za padáním vlasů stojí především genetika a že s tím stejně nic nenaděláme. To je ale pravda jen z poloviny. Pochopitelně naše vrozená výbava dělá mnohé, ale to neznamená, že proti padání či řídnutí vlasů nejde bojovat. Jako s mnohým jiným, také zde rozhoduje především to, jakým způsobem žijeme a jak se stravujeme.

Mnozí ani netuší, jak moc si škodí, když pijí jeden velmi oblíbený druh nápoje. Jak uvádí lékař Earim Chaudry, jde o alkohol. Lidé, kteří alkohol konzumují pravidelně a ve větších dávkách, mají podstatně větší tendenci k padání a řídnutí vlasů. “Pakliže budete holdovat alkoholu, počítejte s tím, že to způsobí problémy ve výživě a rozhází hormonální rovnováhu. To se dříve či později projeví ve vašich vlasech,” říká Chaudry. Je zde jednoznačná souvislost mezi konzumací alkoholu a křehkostí vlasových folikul.

Foto: Shutterstock

Chybějící látky v těle

Alkohol je škodlivý z mnoha ohledů a tento kosmetický problém k nim patří. Konzumace alkoholických nápojů vede k nedostatečné absorpci zinku, bílkovin a mědi. To se pak projeví tím, že tyto látky budou v těle scházet. Řada vědeckých studií přitom poukazuje na skutečnost, že jde o látky nezbytné pro zdravý růst vlasů. Zejména zinek a kyselina listová podporují sílu a kvalitu vlasů. Alkohol rovněž potlačuje produkci železa, které má na vlasy značný vliv.

Doporučení je tedy poměrně jednoznačné. Pokud vás trápí vaše vlasy a chcete s tím něco dělat, omezte alkohol na minimum, případně ho ideálně na nějakou dobu vysaďte zcela. Pokud by to nezabralo, je možné, že vaše tělo trápí chronický nedostatek bílkovin. Ten se obvykle projeví i špatnou kvalitou kůže či nehtů. Zaměřte se proto na jejich doplnění.

Pro podporu zdravých vlasů lze doporučit zejména stravu bohatou na železo. Sáhněte tedy po listové zelenině nebo obilninách. Pomohou rovněž kvalitní bílkoviny a omega-3 mastné kyseliny, jež jsou obsaženy třeba v rybách.

Foto: Shutterstock, zdroj: Express

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
1 rok

Piju pivo, víno i šnaps, baštím maso a ryby, všeho dle chuti a vlasy drží skvěle, jenom mění barvu.