Topení v krbu se nemusí vyplatit. Je třeba zohlednit celý dům

Při současných vysokých cenách elektřiny a plynu řada lidí hlásí, že se obrátí k topení jiným způsobem, a to například s pomocí uhlí nebo dřeva. Jako velmi jednoduchý způsob, který by měl být zdánlivě i levnější, se zdá být také použití krbu.

Krb dokáže být příjemný

Ten vlastní nejedna domácnost žijící v rodinném domě, případně vlastnící nějakou tu chatu. Zejména tam, kde se krb doplňuje s velmi drahým vytápěním elektřinou, se lidé chystají topit právě v krbových kamnech.

Krb ale pochopitelně může sloužit i jako velmi oblíbená kulisa pro dokreslení útulné atmosféry. Mnozí tvrdí, že neexistuje nic lepšího než trávit večer ve společnosti plápolajícího ohně.

V současné době bychom ale zatápění, případně způsob využití krbu měli náležitě zvážit. Ne vždy totiž vede k úspoře nákladů. Ve skutečnosti je tomu často právě naopak. Zatopení v krbu může znamenat, že se vám nakonec náklady na topení významně zvýší.

Zní to jako paradox, ale pokud si to rozebereme, je to velmi logické. Pravdou totiž je, že krb se většinou nachází v obývacím pokoji. A tam je obvykle také umístěn termostat, který měří teplotu a následně reguluje vytápění v celém objektu.

Foto: Shutterstock

Hrozí vychladnutí domu

Jak ale známo, krb dokáže velmi rychle vytopit právě obývací pokoj a zvednout v něm teplotu o několik stupňů. To znamená, že termostat zareaguje tím, že vypne vytápění ve zbytku domu. Ten pak začne významně vychladat. Teplota v dalších místnostech se může snížit o mnoho stupňů, protože krbem se nevytopí.

To způsobí hned několik faktorů. Pokud se pak přesunete z obývacího pokoje do jiné místnosti, může vám v ní být zima. Krb však předně rozhodí teplotní regulaci v celém domě. Rozdíl mezi jednotlivými prostory může být markantní a není pak jednoduché ho dohnat.

Znamená to, že budete muset pustit kotel, ať už plynový nebo elektrický, na plné obrátky, což je přitom nejjistější cesta k vysokým výdajům za energie. Teplota by se v domě totiž měla udržovat průběžně. Mohutné dotápění zejména v zimních měsících je velmi neefektivní a stojí spoustu peněz.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Michal
Michal
1 rok

No my se celá rodina slezeme k našemu krbu a v tom pokoji budem celou zimu přebývat Takže zbytek domů vytápět vůbec nebudeme a bude klid 😱

petrosjindrich@gmail.com
petrosjindrich@gmail.com
1 rok

Když mám vypnutý kotel jen ohřev TUV tak je mě to jedno…